- Oficiální stránky KČT Kopřivnice - http://www.kctkoprivnice.cz -

Horská plesa a chaty Vysokých Tater – trasy

Akce roku 2020, Pozvánka

1. – 4. 8. 2020


Trasy pro uložení do map.cz

https://mapy.cz/s/hofumavuve

V únoru 2011 byla otevřena nová chata na břehu Popradského jezera v Mengusovské dolině na místě původní chaty z roku 1879.

Dříve kpt. Morávky leží v nadmořské výšce 1494 m n. m. Byla postavena v roce 1961 ve stylu socialistického realizmu s prvky lidové architektury. Přejmenována byla v roce 1989 na Chatu při Popradskom plese.

Leží v nadmořské výšce 1255 m n. m. Její historie je velice bohatá, dnes slouží jako výborné východiště na túry do Studených dolin nebo po Tatranské magistrále. Chata si zahrála v seriálu Třicet případů majora Zemana.

Je to nejstarší a nejmenší chata ve Vysokých Tatrách. Už v roce 1863 ji vybudoval spišský Němec Johan Georg Rainer. V současné době je zde informační centrum lesů TANAP a malá expozice horolezeckého vybavení, jakož i množství dokumentárních fotografií. Zajímavostí je, že Rainerovu chatu měla navštívit britská královna Alžběta II. Říká se, že kdo nenavštívil Rainerovu chatu, nebyl v Tatrách.

V blízkosti chaty se nacházejí překrásné vodopády Studeného potoka, nebo výchozí body pro vysokohorskou turistiku. Lze zvolit z tohoto místa trasy buď na Zbojnickou chatu nebo na Zámkovského a Téryho chatu a na Skalnaté pleso. Chata je otevřená i během svátků a víkendů. Největší zásluhu na obnovení Rainerovy chaty má současný nájemce Peter Petras, středoškolský učitel z Kežmarku a vysokohorský nosič.

Nachází se v Malé Studené dolině v nadmořské výšce 1475 m n. m. Je vzdálena asi hodinu pěší túry z Hrebienka po červené značce směrem Skalnaté pleso. Od Zamkovského chaty vede zelená značka na Téryho chatu. Je otevřena celoročně. Byla postavena v letech 1942 až 1943 Štefanom Zamkovským. Během 2. sv. války sloužila jako útočiště partyzánům, Židům a politickým vězňům. Jako horská chata je zásobována tatranskými nosiči. Po cestě k ní překročíme Velký Studený potok, a po chvíli přijdeme k obrovskému vodopádu na Malém Studeném potoce. Z dřevěného můstku můžeme pozorovat vodu, která úzkým skalním hrdlem padá do hloubky 20 m. Od vodopádu se začne trasa zvedat serpentinami po úbočí Lomnického masívu, až vystoupíme z lesa do oblasti kosodřeviny, a chodník se dostane na strmé úbočí, odkud se nám otevře nádherný výhled do Velké Studené doliny. Po chvíli se dostaneme zpět do lesa, a odtud je to k Zamkovského chatě už jen kousek. Na chatě se výborně vaří, výběr jídel je pestrý a ceny pro českého turistu jsou přijatelné. Děti jistě potěší vyřezávané dřevěné sochy zvířat pod chatou. Cestou zpět směrem na Skalnaté pleso se po 15 minutách dostanete na Lomnickou vyhlídku, a výhled opravdu stojí za to.

Je to nejvýše položená chata s celoročním provozem ve Vysokých Tatrách. Výše je jen Chata pod Rysy v nadmořské výšce 2250 m., ale jen se sezonním provozem. Historie Téryho chaty je velice zajímavá a obsáhlá. Leží na rozhraní Malé Studené doliny a kotliny Pěti spišských ples. Mezi nejdůležitější roky této historie patří rok 1899, kdy dal Téryho chatu postavit Uherský karpatský spolek na žádost Edmunda Téryho (1856 – 1917), lékaře a horolezce, který se velice zasloužil o rozvoj turistiky ve Vysokých Tatrách. V roce 1984 byla Téryho chata zrekonstruována.

Leží v nadmořské výšce 1960 m. ve Velké Studené dolině. Výstup je náročnější, ale s malou kondičkou to zvládnou i rodiny s dětmi. V roce 1988 chata do základů vyhořela. V roce 1999 byla znovu postavena, ale slavnostního otevření se dočkala až v říjnu 2001.

První chata v této oblasti vznikla v roce 1876 v Predných Meďodolech. Postavil ji Uherský karpatský spolek, poté byla přemístěna k Zelenomu plesu, ale za tři roky shořela. Chata na nynějším místě vznikla v roce 1894 a otevřena byla 27. 8. 1897. Po 2. sv. válce se stala majetkem Klubu československých turistů a lyžařů. V jejím názvu zakotvilo jméno Alberta Brnčála. Ke svému jménu Chata při Zelenom plese se vrátila v roce 1992.

Je umístěna přímo na Skalnatém plese, kudy prochází trasa Tatranské magistrály. Přístup k chatě je možný kabinovou lanovkou nebo pěšky. Stanice visuté lanovky vás vyveze až na Lomnický štít. Z chaty je nádherný výhled. V prostorách bývalé jídelny je zřízena galerie Domu umenia, s bezplatným vstupem.

Byla to původně kamenná horská chata, stojící pod mohutným balvanem zvaným Ohnisko. V minulosti zde bylo ohniště pro turisty, alespoň částečně chráněné před deštěm a větrem. Nachází se na Tatranské magistrále. Ve druhé polovině 19. století vznikla na tomto místě malá útulna tím, že byl balvan obezděn. V 30. letech 20. století byla vedle postavena nová budova, a z útulny se stal sklad. V roce 1993 si ji pronajal od TANAPu snad nejznámější tatranský nosič a držitel řady rekordních vynášek Ladislav Kulanga, ten chatu zrekonstruoval a od roku 1996 slouží opět turistům. Tento král nosičů vynesl např. na Zamkovského chatu náklad 207 kg. Do nosičského deníku na různých chatách mu zapsali přes 1000 tun nákladu.