Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Horská plesa a chaty Vysokých Tater – trasy

Horská plesa a chaty Vysokých Tater – trasy


Akce roku 2020, Pozvánka

1. – 4. 8. 2020

 • 1. den – start a cíl Štrbské pleso, odjezd z parkoviště v 17:30 hodin
  • A: Z autobusového parkoviště (0:20) ke sportovnímu areálu a po modré značce k chatě Pod Soliskom zde výjezd lanovkou (možnost výstupu po modré značce 1:30) výstup na Predné Solisko (2093 m n. m.) 1:00 a zpět (0:30), od chaty po modré značce (0:15) k rozcestníku Furkotská dolina. Dále po žluté značce (1 hod.) k rozcestníku Pod Furkotskou dolinou a dále po červené (0:30) na Štrbské pleso. Celkový čas 3:50 (+ 1:00).
  • B: Z autobusového parkoviště po červené značce (1:15) k Popradskému plesu. Možnost po žluté značce navštívit Symbolický cintorín (0:30). Od Popradského plesa zpátky na Štrbské pleso po zelené značce (0:45) a dále po červené značce (0:30) na autobusové parkoviště. Celkový čas 3 hodiny.
  • C: Od Popradského plesa po červené značce (1 hod) do sedla pod Ostrvou (1966 m n. m.). Výstup směrem doprava na Ostrvu (1984 m n. m. – 0:15). Z Ostrvy je panoramatický pohled na Štrbské pleso. Cesta zpět k Popradskému plesu (0:45) a návrat k autobusovému parkovišti na Štrbském plese dle trasy B. Celkový čas 5:00.
  • D: Z Ostrvy sejdeme zpět na Tatranskou magistrálu a po červené značce (1:30) dojdeme k Batizovskému plesu. Odtud po žluté značce (2 hod.) dojdeme na Vyšné Hágy. Celkový čas 6:25.
 • 2. den – start Tatranská Lesná a Starý Smokovec, cíl Starý Smokovec, odjezd z parkoviště v 18 hodin.
  • A: Tatranská Lesná, po žluté značce (1:30) Studenou dolinou k vodopádům, na rozcestníku se dáme po modré a zelené značce (0:20) k Rainerové chatě. Po zelené a červené značce (0:30) k Zamkovského chatě. Zpět po červené značce (0:50) na Hrebienok. Z Hrebienoku po zelené značce (0:30) do Starého Smokovce (možno použít zubačku). Celkový čas 3:30.
  • B: Od Zamkovského chaty po zelené značce (2 hod.) na Téryho chatu (2015 m n. m.) a zpět (1:40) po červené značce kolem Rainerovy chaty a Bielikovy chaty na Hrebienok. Z Hrebienoku po zelené značce do Starého Smokovce. Celkový čas 7:10.
  • C: Ze Starého Smokovce zubačkou na Hrebienok. Z Hrebienoku po červené značce na Rainerovu chatu (0:20). Od ní po modré značce (2:30) přes Studenou dolinu na Zbojnickou chatu (1960 m n. m.) a zpět na Hrebienok (2:20) a zubačkou nebo po zelené značce (0:30) do Starého Smokovce. Celkový čas 5:10 (+ 0:30).
 • 3. den – start parkoviště Biela voda, cíl parkoviště Tatranská Lomnica
  • A: Z parkoviště po žluté a fialové značce (1:00) k Šalviovému pramenu. Poté odbočíme vpravo po modré značce k Bielemu plesu, dále po červené značce (0:30) k Chatě při Zelenom plese. Zpátky po fialové a žluté značce (1:30) k rozcestníku Koválčikova poľana, sejdeme po zelené spojnici (0:15) na modrou značku (1:10) k mezistanici lanovky, dále po fialové značce (0:40) na autobusové parkoviště v Tatranské Lomnici. Celkový čas 7:00.
  • B: Od Chaty při Zelenom plese po žluté značce (2:00) na Jahniací štít (2230 m n. m.) a zpět (1:40). Dále po stejné cestě jako trasa A. Celkový čas 10:40. Odjezd z parkoviště v 18 hodin.
  • C: Náhradní program: plavba na pltích po Dunajci, popř. krátká trasa od přístaviště po naučné stezce podél Dunajce do Červeného kláštora. Návštěva termálního koupaliště Vrbov.
 • 4. den – start a cíl parkoviště v Tatranské Lomnici
  • A: Lanovkou na Skalnaté pleso, popř. Lomnický štít (2634 m n. m.) nebo Lomnické sedlo, ze sedla výstup na Velkou Lomnickou věž (2215 m n . m.), tam a zpět 0:45. Ze Skalnatého plesa lze jít stejnou zpáteční cestou jak trasa B (3:35). Doporučuji v Tatranské Lomnici návštěvu botanické zahrady.
  • B: Z parkoviště vyrazíme po fialové značce (1:10) k mezistanici lanovky, dále po zelené značce (1:50) na Skalnaté pleso (možnost použít lanovku). Ze Skalnatého plesa po červené značce (1:15 po Tatranské magistrále) k Zamkovského chatě, a poté k Reinerově chatě (0:30), odtud po modré značce (1:50) na parkoviště k Tatranské Lomnici. Celkový čas 6:40. Odjezd z parkoviště na cestu domů plánuji v 17 hodin.


Trasy pro uložení do map.cz

https://mapy.cz/s/hofumavuve

 • Náhradní program:
  • Tatranská Lomnica – botanická zahrada
  • Tatranská kotlina – Belianská jaskyňa
  • Červený kláštor – plavba na pltích
  • Vrbov – termální koupaliště
  • Stará Ľubovna – hrad a muzeum v měšťanském domě + vesnický skanzen
  • Vyšné Ružbachy – prohlídka lázní a koupaliště
 • Majláthova chata

V únoru 2011 byla otevřena nová chata na břehu Popradského jezera v Mengusovské dolině na místě původní chaty z roku 1879.

 • Chata při Popradskom plese

Dříve kpt. Morávky leží v nadmořské výšce 1494 m n. m. Byla postavena v roce 1961 ve stylu socialistického realizmu s prvky lidové architektury. Přejmenována byla v roce 1989 na Chatu při Popradskom plese.

 • Bilíkova chata

Leží v nadmořské výšce 1255 m n. m. Její historie je velice bohatá, dnes slouží jako výborné východiště na túry do Studených dolin nebo po Tatranské magistrále. Chata si zahrála v seriálu Třicet případů majora Zemana.

 • Rainerova chata (1301 m n. m.)

Je to nejstarší a nejmenší chata ve Vysokých Tatrách. Už v roce 1863 ji vybudoval spišský Němec Johan Georg Rainer. V současné době je zde informační centrum lesů TANAP a malá expozice horolezeckého vybavení, jakož i množství dokumentárních fotografií. Zajímavostí je, že Rainerovu chatu měla navštívit britská královna Alžběta II. Říká se, že kdo nenavštívil Rainerovu chatu, nebyl v Tatrách.

V blízkosti chaty se nacházejí překrásné vodopády Studeného potoka, nebo výchozí body pro vysokohorskou turistiku. Lze zvolit z tohoto místa trasy buď na Zbojnickou chatu nebo na Zámkovského a Téryho chatu a na Skalnaté pleso. Chata je otevřená i během svátků a víkendů. Největší zásluhu na obnovení Rainerovy chaty má současný nájemce Peter Petras, středoškolský učitel z Kežmarku a vysokohorský nosič.

 • Zamkovského chata

Nachází se v Malé Studené dolině v nadmořské výšce 1475 m n. m. Je vzdálena asi hodinu pěší túry z Hrebienka po červené značce směrem Skalnaté pleso. Od Zamkovského chaty vede zelená značka na Téryho chatu. Je otevřena celoročně. Byla postavena v letech 1942 až 1943 Štefanom Zamkovským. Během 2. sv. války sloužila jako útočiště partyzánům, Židům a politickým vězňům. Jako horská chata je zásobována tatranskými nosiči. Po cestě k ní překročíme Velký Studený potok, a po chvíli přijdeme k obrovskému vodopádu na Malém Studeném potoce. Z dřevěného můstku můžeme pozorovat vodu, která úzkým skalním hrdlem padá do hloubky 20 m. Od vodopádu se začne trasa zvedat serpentinami po úbočí Lomnického masívu, až vystoupíme z lesa do oblasti kosodřeviny, a chodník se dostane na strmé úbočí, odkud se nám otevře nádherný výhled do Velké Studené doliny. Po chvíli se dostaneme zpět do lesa, a odtud je to k Zamkovského chatě už jen kousek. Na chatě se výborně vaří, výběr jídel je pestrý a ceny pro českého turistu jsou přijatelné. Děti jistě potěší vyřezávané dřevěné sochy zvířat pod chatou. Cestou zpět směrem na Skalnaté pleso se po 15 minutách dostanete na Lomnickou vyhlídku, a výhled opravdu stojí za to.

 • Téryho chata (2015 m n. m.)

Je to nejvýše položená chata s celoročním provozem ve Vysokých Tatrách. Výše je jen Chata pod Rysy v nadmořské výšce 2250 m., ale jen se sezonním provozem. Historie Téryho chaty je velice zajímavá a obsáhlá. Leží na rozhraní Malé Studené doliny a kotliny Pěti spišských ples. Mezi nejdůležitější roky této historie patří rok 1899, kdy dal Téryho chatu postavit Uherský karpatský spolek na žádost Edmunda Téryho (1856 – 1917), lékaře a horolezce, který se velice zasloužil o rozvoj turistiky ve Vysokých Tatrách. V roce 1984 byla Téryho chata zrekonstruována.

 • Zbojnická chata

Leží v nadmořské výšce 1960 m. ve Velké Studené dolině. Výstup je náročnější, ale s malou kondičkou to zvládnou i rodiny s dětmi. V roce 1988 chata do základů vyhořela. V roce 1999 byla znovu postavena, ale slavnostního otevření se dočkala až v říjnu 2001.

 • Chata při Zelenom plese (1551 m n. m.)

První chata v této oblasti vznikla v roce 1876 v Predných Meďodolech. Postavil ji Uherský karpatský spolek, poté byla přemístěna k Zelenomu plesu, ale za tři roky shořela. Chata na nynějším místě vznikla v roce 1894 a otevřena byla 27. 8. 1897. Po 2. sv. válce se stala majetkem Klubu československých turistů a lyžařů. V jejím názvu zakotvilo jméno Alberta Brnčála. Ke svému jménu Chata při Zelenom plese se vrátila v roce 1992.

 • Horská chata Encián – Dom hostí (1751 m n. m.)

Je umístěna přímo na Skalnatém plese, kudy prochází trasa Tatranské magistrály. Přístup k chatě je možný kabinovou lanovkou nebo pěšky. Stanice visuté lanovky vás vyveze až na Lomnický štít. Z chaty je nádherný výhled. V prostorách bývalé jídelny je zřízena galerie Domu umenia, s bezplatným vstupem.

 • Skalnatá chata (1725 m n. m.)

Byla to původně kamenná horská chata, stojící pod mohutným balvanem zvaným Ohnisko. V minulosti zde bylo ohniště pro turisty, alespoň částečně chráněné před deštěm a větrem. Nachází se na Tatranské magistrále. Ve druhé polovině 19. století vznikla na tomto místě malá útulna tím, že byl balvan obezděn. V 30. letech 20. století byla vedle postavena nová budova, a z útulny se stal sklad. V roce 1993 si ji pronajal od TANAPu snad nejznámější tatranský nosič a držitel řady rekordních vynášek Ladislav Kulanga, ten chatu zrekonstruoval a od roku 1996 slouží opět turistům. Tento král nosičů vynesl např. na Zamkovského chatu náklad 207 kg. Do nosičského deníku na různých chatách mu zapsali přes 1000 tun nákladu.

Tisk Tisk