Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Pulčínské skály – zhodnocení

Pulčínské skály – zhodnocení


Akce roku 2018, Pozvánka, Fotky

Jarní Valaško, to je pohádka plná bublajících studánek, kvetoucích blatouchů, sasanek i zpívajícího ptactva. A do takové jsme se vypravili s naším kouzelným turistickým autobusem na náš letošní první zájezd. Na Pulčínských skalách se totiž konal již 41. ročník Zahájení turistické sezony oblasti Valašsko – Chřiby. U toho jsme jednoduše nemohli chybět.

Putování jsme zahájili u motorestu Čertovy skály, toho času v rekonstrukci. Nejprve jsme sledovali modrou turistickou značku až pod Ludmilinu skálu. Za pomocí žebříků a řetězů jsme se museli vyšplhat až na vyhlídku na jejím vrcholu. V 10 h přišel duch hor, aby nás – turisty všechny pozdravil. Přečetl pověst o tom, jak to vlastně s těmi Pulčínskými skalami bylo. Poté jsme museli všichni složit slib, že po celý rok se budeme k přírodě chovat pěkně, že ji budeme pomáhat a pečovat o ni. Za to jsme od něj dostali klíč od zdejších hor, kterým jsme je odemkli. A teď už do nich můžeme chodit.

 

Kousek od skal je tábořiště, kde vyl připraven oheň na opékání buřtů. Po občerstvení jsme pokračovali přes Pulčín – nejvýše položenou obec Zlínského kraje. Z trasy se nám otevíraly pohledy na valašské kotárya a nepřehlédnuli jsme ani Čerňavu a Kelčský Javorník v Hostýnských vrších. Jižním směrem už byly vidět hřebeny Bílých Karpat a vše to zalévalo časné jarní slunce.

Cílem byla Horní Lideč. Řada z nás si nenechala ujít pohyblivý betlém, v němž hrají významnou roli pamětihodnosti Zlínského a Trenčínského kraje. Zaujal nás i v těsném sousedství stojící moderní kostel sv. Václava. Nechyběla ani závěrečná společenská část. Pozitivní nálada se dostavila u všech zúčastněných. Byla to pohádka s hezkým koncem, jaký by nevymyslela ani Božena Němcová. A tak si přejme, abychom si z této knížky mohli číst co nejčastěji.

Ondřej

Tisk Tisk