Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Dolní Povltaví – zhodnocení

Dolní Povltaví – zhodnocení


Akce roku 2018, Pozvánka, Fotky

Kdesi uprostřed Čech protéká řeka, která inspirovala řadu umělců k psaní hudebních děl, tvorbě básní a dramat, či počinů ve výtvarném umění. V její hladině se zrcadlí spousta hradů a zámků jihočeské pokladnice. V matce měst se přes ní klene řada mostů, po nichž přešly naše dějiny. Řeka, která život dávala i brala. Řeč je o Vltavě. A právě k ní jsme se v minulosti rádi vraceli. V loňském roce jsme stanuli u pramene i ústí do Labe. Tentokrát jsme se zaměřili na úsek nad Prahou, kde vlny vzdula přehrada na Slapech.

Naši základu jsme nalezli na Staré Živohošti na ostrohu nedaleko jednoho ze tří mostů, který se klene přes přehradu. Stará Živohošť žije svým specifickým životem a to zejména přes letní sezonu. Na jedné straně kostel sv. Fabiána a Šebestiána, kousek od něj sedí rybáři a v přístavišti kotví jachty. Na protějším břehu ráno startovaly létající balony., které zaplnily oblohu.

Pro cyklisty byly připraveny okruhy kolem přehrady – jeden den jižním směrem, potom severním. Nemohli jsme opomenout návštěvu muzea staré Vltavy s muzeem říčního údolí před napuštěním Slapské přehrady. Zamířili jsme také ke třem křížům označujícím střed Království českého. Ti nejodvážnější zamířili také k soutoku Vltavy a Sázavy u Davle a pohlédli z vyhlídky Máj.

 

Aby se ani pěšákům nezkrátily žíly, tak měli připraveno několik dobrodružných vycházek nepostrádajících ani určitou dávku adrenalinu. Např. při pohledu z takových Albertových skal se mnohým tajil dech (a to doslova). Také z rozhleden na Veselém vrchu nebo z rozhledny Drahoušek se odkryly dosud netušené pohledy na naší zem. Poslední den byl pro všechny společný a zaváděl nás do koutů, kde jsou doma trempové. Kdesi pod hladinou se nacházel pro voraře nebezpečný úsek zvaný jako Svatojánské proudy.

Na našem zájezdu byly také dvě exkurze. Na samotném začátku jsme navštívili zámek Konopiště s jeho pěknými sbírkami úlovků, nádhernou zbrojnicí a medvědem Jirkou v příkopu. Poslední den jsme navštívili přehradu Slapy a podívali jsme se také do míst, kde se hráz opírá o skalní masiv. Tento zájezd nebyl o vysokých horách ani o nepřeberném množství profláknutých pamětihodností. Jeli jsme především za pěknými a dosud nepoznanými výhledy v srdci naší vlasti.

Ondřej Burel

Tisk Tisk