Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Pilsko – zhodnocení

Pilsko – zhodnocení


Akce roku 2015, Pozvánka, Fotky

Cílem letošního zájezdu do Polska byl druhý nejvyšší vrchol Beskyd – Pilsko (1557 m). Výchozím místem bylo sedlo Przel. Glinne přímo u bývalé celnice se Slovenskem. Hned na samotném počátku jsme mohli okoštovat místní speciality, zejména uzené ovčí sýry. Měli zde také setkání místní hasiči, kteří připravovali velkou slávu.

Na celé trase bylo jen jedno stoupání, které začalo na sedle a končilo na samotném vrcholu, resp. u turistické chaty. Kopec byl sice jen jeden, zato pořádný. Důležité bylo rozcestí tvaru „Y“. Kdo chtěl jít na vrchol samotný, musel se vydat vzhůru rovno po státní hranici. Ti, co se spokojili jen s návštěvou chaty, odbočili vzhůru vpravo.

Klíčovým faktorem celého výletu bylo počasí. Asi v polovině kopce jsme se ponořili do mraků, z nichž jsme vyšli až těsně před Korbielowem. Mnohde nebylo vidět dál než na podání ruky. Místy jsme šli tak nějak intuitivně, jak jsme si zrovna mysleli, že by asi tak ta cesta mohla vést. A ona tak většinou kupodivu i vedla. Třeba chatu na Hali Miziowe jsme viděli, až když jsme stáli těsně u ní. Jít kousek vedle, tak mineme hospodu, což by byl zajisté neodpustitelný turistický hřích. Podívali jsme se i na Malorku. Pod tímto exoticky znějícím názvem se však neskrývalo místo zalité sluncem, nýbrž mlhami. Déšť nás zastihl naštěstí až na posledním kilometru, no lepší než promoknout hned na samotném počátku.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

O to více času jsme mohli věnovat pozorování přírody. V nejvyšších pasážích ještě ležely poslední zbytky sněhu. V potůčku nedaleko chaty kvetly blatouchy ostošest, na loukách zase kvetly petrklíče. Ze zástupců fauny jmenujme např. modranku karpatskou a mloka skvrnitého. A milovníci neživé přírody? Ano, i tito byli uspokojeni v podobě několika skalek u cesty na Malorku.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem účastníkům, kteří přišli, protože bez nich bychom byli s panem řidičem v autobuse sami a jistě bychom se báli. Taky děkuji všem, že se neztratili, přišli včas a že se nikomu nic nestalo. Stává se občas, že zrovna v době konání zájezdu neočekávaně přijíždí tetička z Argentiny, která hned v neděli ráno odjíždí zpátky domů. Množství takovýchto tetiček docela těsně koreluje se zpřesňující se špatnou prognózou povětrnostních podmínek. Takové neočekávané návštěvy potom mají vedlejší dopady na hospodářský výsledek zájezdu. Ale to je jiná písnička.

Ondřej Burel

Tisk Tisk