Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Polabí I. – Kolínsko – zhodnocení

Polabí I. – Kolínsko – zhodnocení


Akce roku 2014, Pozvánka, Fotky

Země česká, domov můj není tvořen jen krásnými horami a skalními městy, ale také úrodnou rovinou kolem řeky Labe. Proto vznikl takový experiment uskutečnit výlet právě do tohoto koutu vlasti oplývajícího mlékem a strdím. Z původního záměru projet na kole kolem Labe od Pardubic až do Mělníka, popř. ještě dále nakonec sešlo. A tak jsme se soustředili jen na oblast kolem Kolína, přesto z původní myšlenky zůstala alespoň jedna celodenní etapa z Kolína až za Nymburk do kraje Bohumila Hrabala.

Sehnat ubytování pro celý autobus i s koly nebylo úplně jednoduché, nakonec jsme dočasný azyl nalezli v chatkách na poklidném místě na břehu Šembery nedaleko Českého Brodu. Kdysi to býval vyhlášený autokemp v předpolí metropole a přímo tady začal svou historii psát také hudební festival Rock for people. Zlaté časy kempu jsou ty tam, nicméně jsme se setkali s výbornou kuchyní.

Jednou ze zvláštností regionu je množství venkovských tvrzí. Tou nejbližší byla Tuchoraz, kterou znám už od dětství z fotografických publikací o hradech, zámcích a tvrzích. Dlouho jsem se tady chtěl podívat, ale ještě před pár lety jsem pořádně nevěděl, kde Tuchoraz leží. Do dnešních dnů z něj zbyla už jen věž. Průvodcem na ní byl zdejší sadař, pěstitel jabloní a výrobce moštů, který ji koupil a dává ji dohromady. Z dalších bych jmenoval alespoň Malešov a Pašinku, které jsme míjeli na našich cestách.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Mrzelo mě, že v naší výpravě nebyl přítomen některý z našich historiků, který by řekl několik slov dějinám. Kolínsko a okolí to není jen 30. 5. 1434 a bitva u Lipan, ale především bychom se v oblasti dotkli nejstarších českých dějin. Vždyť u Lechova kamene založil Lech, mladší bratr praotce Čecha město Kouřim. Staročeskými městy byli také Český Brod, Kolín a Kutná Hora. V poděbradském zámku se zase narodil husitský král Jiří a na hradě Sion pobýval husitský hejtman Jan Roháč z Dubé.

Jeden zážitek mezi všemi vynikal. Nejen památkami živ je člověk. Občas je potřeba dostat i cosi do břucha. To cosi nás dostihlo v poklidných alejích okolo hájenky známé z filmu Slavnosti sněženek. Genius loci byl natolik silný, že někteří členové výpravy změnili své stravovací návyky a oproti všem předpokladům neodolali a pod nápisem „Zahrádkáři Kersku“ se s chutí zakousli do kančího masa se šípkovou omáčkou. Nemohli jsme jinak než zapíjet ho Postřižinským pivem, čímž jsme vzdali hold něžnému barbaru Bohumilu Hrabalovi.

Zájezd byl původně koncipován pro cyklisty s tím, že se nezapomene i na pěší. Jejich trasy se ale přizpůsobovaly cyklistům, kteří mají přeci jen větší záběr. Vznikly tady dvě výkonnostní skupiny. Rekreační skupinu tvořili pěšáci, jejichž trasy nebyly ani příliš dlouhé, navíc zůstal dostatek času k návštěvě památek a cukráren. To cyklisté pojali zájezd více sportovněji a společně jsme najeli 3544 km. Ono se řekne Kolínsko, to určitě nebude nic náročného. Jenomže poté, co se nám jeden den podařilo udělat 750 metrové převýšení na kole, nás optimismus přešel.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem zúčastněným, že se chovali slušně, že si čistili zuby před spaním, že mě moc nezlobili, chodili včas a byli na sebe opatrní, zejména kolaři. Měl jsem opravdu štěstí na lidi i na počasí. Obzvláště bych chtěl vyzdvihnout snahu několika účastnic, které vyslyšely výzvu o „Polabskou bábovku“ a napekly mně i ostatním buchty a jiné mlsky.

Pokud se zadaří, rád bych na tento zájezd navázal a udělal jeho pokračování jako Polabí II zasazené do oblasti kolem Roudnice, Litoměřic a Porty Bohemici až ke Střečkovu.

Ondřej Burel

Tisk Tisk