Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Slovenský ráj

Slovenský ráj


Akce roku 2013, Pozvánka, Fotky 1, Fotky 2

8. – 11. 5. 2013

Středa

První den zájezdu na Slovenský ráj. Je 5:45, když vyjíždíme od benzínové pumpy v Kopřivnici na Slovensko. Přivítá nás vedoucí zájezdu Š. Benišová v autobuse firmy Pavel ze Ženklavy s řidičem Honzou Rudínským.

Dojíždíme po dvou malých zastávkách do Čingova, 504 m n. m. Je 9:30 hodin. Jedná se o turistické středisko cestovního ruchu ve Slovenském ráji. Ještě předtím jsme v autobusu dostali podrobný program na všechny čtyři dny a mapu. Dáme si razítko do vandrbuchu, zakoupíme si na tři dny vstupy do Slovenského ráje za 3,50 eura na osobu a jde se, je nádherně. Dá se jít jen v tričku. Vybíráme si trasu po žluté na Tomášovský výhľad – 667 m n. m. Jde se nejdříve mírným stoupákem do lesa, pak na samotnou skálu. Je odtud krásný výhled do okolí. Při cestě narazíme na účastníky našeho zájezdu – Veličkovy, a jdeme společně po žluté. Klesáme, cesta není dobrá, samé vývraty. Chceme dojít až k Letanovskému mlýnu. Anička Veličková nemůže a zůstává na stezce. Já, má žena Štěpánka a Jára, její manžel, dorazíme až k Letanovskému mlýnu a rozhodujeme se, že půjdeme po modré do Čingova. My s Járou se vrátíme ještě pro Aničku. Bylo 12:50 hodin.

Dojdeme k pozůstatkům mlýnu, kde je nyní postaven bufet. Zde si dáme přestávku od 13:15 do 13:25. Dorážejí i ostatní, Šárka se svou skupinou. Každý si dá něco na občerstvení, společné foto, a jde se okolo řeky Hornádu přes můstky, řetězy a mostíky po modré značce do Čingova, kam dorážíme v 17 hodin, Odjezd měl být v 18 hodin, ale odjíždíme až v 18:15, když někteří účastníci zájezdu nedorazili v termínu.

Po jejich příchodu odjíždíme do Danišovců na ubytování. Je 18:55. Ubytujeme se a jdeme na večeři. Polévka – vývar se zeleninou, hovězí maso s rýží a šťávou. Po večeři uložíme věci, osprchujeme se a ve 22:10 usínáme. A tak skončil první den. V noci pořádně sprchlo.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde: 1. část, 2. část

Čtvrtek

V 7:25 se jde na snídani, která je formou švédských stolů. V 8:35 po snídani odjíždíme do Podlesoku – 550 m n. m. Je to nejnavštěvovanější turistické středisko ve Slovenském ráji. Je 9:30, když vyrážíme po zelené na Pílu. Jsme tři – já, Štěpánka a Irena Babincová. Je 10:25, když po asfaltové cestě tady dorazíme. Pak po žluté přes Velký vodopád – 12 m, po žebříku, řetězy a malé stupačky dorážíme ke Kaskádovému vodopádu – to bylo i se sprchou, když na žebřík stříkala voda z vodopádu. Dorážíme Pod Vtačím vrchom. Je 12:50. Zde se scházejí i ti, co šli po Suché Belé a Sokolí dolinou. Odpočineme si, posvačíme, uděláme společnou fotku. Posedíme do 13:25 a pak po žluté pohodlnou „Glackého cestou“ přicházíme na rozcestí. Zde se naše cesty dělí. Je 14:10 a má žena Štěpánka rozhoduje, že ještě půjdeme na Klaštorisko. Nejsem proti, spíš naopak, a tak po 50 minutách jsme tam. Je 15 hodin. Zdržíme se do 15:35.

Po příchodu Štěpánka stále říkala: „Co já budu dělat, kdybych potkala medvěda“. Alča Pavlisková jí právě na Kláštorisku řekla: „Ty nebudeš dělat nic, o všechno se postará medvěd“. Prohlídneme si zříceninu kláštera i Symbolický cintorín, a pak vyrážíme po zelené do Podlesoku. Je 17 hodin, když dorážíme k restauraci na pivo Šariš. Posedíme do 18:05 a odjíždíme na ubytování a rovnou na večeři, jen shodíme batohy. Na večeři byla bramborová polívka, vepřové maso na houbách, opékané brambory. Osprchovat se, a ve 21 hodin jdeme do jídelny na Jamajský večer. Tam už se tančí – někteří v převlecích a v maskách – prostě se baví, jako kdyby dneska na žádném výšlapu nebyli, a tak to má být. Usínáme po půl jedné. Dnes to bylo náročné.

Pátek

Vstávám v 5:30, snídaně je v 7:35. V 8:35 odjíždíme opět do Podlesoku. V 9:00 vycházíme na trasu „K hrdlu Hornádu“ po modré, po stupech kolem řeky, a pak po žluté na Kláštorisko. Je 12:15. Do 13:15 relaxujeme, fotíme, kocháme se rozhledem na Vysoké Tatry, a pak opět po zelené jako včera do Podlesoku. Dorážíme tam ve 14:45. Dáme si pivečko Šariš, zemiakové placky, a je nám fajn. V 16:05 se odjíždí do Vrbova do termálu na koupání. Od 16:40 do 18:00 si já a Štěpánka prohlížíme blízký rybník a okolí, a pak do Vrbova podívat se, jak to zde vypadá. Měli jsme toho za ty tři dny málo. Ve Vrbově se mi rozpadly boty, ty už toho prožily. Ostatní si užívali termálů a relaxovali.

V 19:40 odjíždíme na večeři, která je ve 20:15. Vývar, svíčková s knedlíkem. Ve 22:10 spokojeni usínáme.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde: 1. část, 2. část

Sobota

Tak dneska vstávám až v 6:40 hodin. Sbalit věci a jít v 7:25 na snídani. Pak ještě společné foto před ubytovnou, poslední foto, poslední rozloučení, a v 9:05 odjíždíme směr Spišský hrad. V 9:20 zastavujeme na parkovišti pod hradem. Zakoupíme vstupenky na prohlídku hradu, která začíná v 10 hodin a stojí pro dospělého 5 eur. S průvodkyní Zuzanou se dozvíme historii hradu, pověsti, příhody. Prohlédneme si kuchyň, kapli, zbrojnici, mučírnu (někteří by to dneska potřebovali jako sůl, aby tam skončili), věž – no, není co řešit, stojí to za to. Skupina historického šermu málem popravila jednu členku našeho zájezdu. Pak ještě zakoupíme nějakou keramiku – hrníček stál např. 6 eur. Prohlédneme si ještě spodní část hradu, a ve 12:10 odjíždíme. Návštěva Spišského hradu neměla chybu. Jedná se o nejrozsáhlejší zříceninu na Slovensku a druhou ve střední Evropě. Vznikl na konci 12. a začátku 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1214.

A už se jede do Levoče, kam přijíždíme ve 12:30. Rozchod máme do 15 hodin. Někteří jdou po památkách, muzeích, někteří z nás na oběd. Všichni spokojeni odjíždíme. Ještě jedna zastávka na Strečně, zakoupení sýrů, odskočení si. To už se dávno změnilo počasí. Začíná pršet, někdy více, někdy méně, a tak to trvá až do Kopřivnice.

Za Bumbálkou se s námi rozloučí vedoucí Šárka, která poděkuje všem za dobrou pohodu. Po jejích slovech si beru mikrofon a jménem svým i všech účastníků zájezdu poděkuji Šárce za velmi dobře připravený a zajištěný zájezd a úsilí, které tomuto zájezdu věnovala. S přáním, aby se mnou a s mou ženou Štěpánkou počítala na zájezd do Vysokých Tater v příštím roce. V 19:20 jsme doma v Kopřivnici.

Pár slov na závěr. Jezdím na dost zájezdů a sám také nějaké organizuji. Ale co se dotýká tohoto zájezdu, tak neměl chybu. Nádherné počasí 25°C, dalo se chodit jen v tričkách – takové počasí jsem ve Slovenském ráji ještě nezažil. Prostě každopádně stál zájezd za to.

Zapsal účastník zájezdu J. Poruba

Tisk Tisk