- Oficiální stránky KČT Kopřivnice - http://www.kctkoprivnice.cz -

Vysoká hole (Skřítek – Praděd) – zhodnocení zájezdu

Akce roku 2013, Pozvánka, Fotky

Když jsme v loni s partou kamarádů vyšli ze Skřítku na Jelení studánku, bylo nádherné počasí s kruhovým rozhledem, za západě se rýsoval vrchol zasněženého Králického sněžníku, kde v tu dobu byl autobus s našimi turisty. Byl to naprosto jasný tip na výlet, který jsme zařadili do plánu na letošní rok.

Bus Autodopravy Pavel ze Ženklavy odvezl naši výpravu k motorestu Na Skřítku, výchozího bodu naší trasy. Jediné větší stoupání bylo na začátku, když byli všichni ještě při síle. „Mlžným lesem“ jsme stoupali kolem suťoviska na Ztracených kamenech. Od Pecného už byla klasická hřebenovka až k Ovčárně. U pramene Podolského potoka v Jelení studánce na svazích Jeleního hřbetu stojí kamenný přístřešek, který nám poskytl azyl na doplnění energie na další cestu. Následujících asi šest kilometrů vedlo přímo po hřebeni, během něhož jsme zdolali také Vysokou holi, druhý nejvyšší vrchol Jeseníků. Takže to, co navlhlo, vítr odfouknul. K Ovčárně jsme přišli již téměř suší.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

V době oběda jsme se rozdělili na dva zásadní fankluby – Figurovci a Barborkovci, podle sympatií k některé z turistických chat pod vrcholem Pradědu. Tady si většina dala polévku, nebo teplý oběd a k tomu kafe. Pro sestup do Karlovy Studánky většina volila cestu přes vodopády Bílé Opavy. Protože bylo čerstvě po deště a udělalo se hezky, tak jsme měli jedinečnou příležitost si udělat pěkné záběry plné vody.

Hřebenový přechod hlavního jeseníckého hřebene ze Skřítku k Pradědu a dále do pásma Keprníku patří bezesporu k pěkným a nezapomenutelným zážitkům s dalekými výhledy, které uspokojí i toho nejnáročnějšího turistu. Uspokojí, tedy pokud počasí dovolí, což nebyl náš případ. Měli jsme tak jedinečnou příležitost předvést naše pláštěnky. Na hřebeni jsme tak potkávali známé tváře v neznámém kabátě. A kdo nebyl odfouknut nebo se cestou nerozmočil, přišel až na parkoviště u bývalého hotelu Hubertus, kde nás čekal autobus.

Děkuji všem účastníkům za bezproblémový a hladký průběh celého výletu.

Ondřej Burel