Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Cyklovýlet na Prašivou

Cyklovýlet na Prašivou


Akce roku 2013, Pozvánka, Fotky

Koncem června jsou dlouhé dny a nic nám tedy nebrání vyjet na kole trochu dále než na jaře. Proto naším dnešním cílem byla turistická chata Na Prašivé. Předpokládal jsem, že už zájemci budou mít něco najeto a že jim tudíž nebude činit problém vyšlápnout nějaký ten kopec. A ten na sebe nenechal dlouho čekat. První stoupání začalo za Mniším ke Zvonařce do Měrkovického kopce. Po krátkém vydýchání v Kozlovicích přišel Myslíkovský kopec. Odměnou za jeho zdolání byl nádherný několikakilometrový sjezd až do centra Palkovic.

Otevíraly se nám pohledy na frýdecké věže a domy a beskydské štíty v čele s Lysou a Travným. Na odbočce k přehradě v Bašce došlo k menšímu incidentu, který prověřil nedostatečnou výbavu našich lékárniček. Naštěstí nedaleko byla restaurace, která nám poskytla nejen tolik nezbytnou dezinfekci vnější, ale také dezinfekci vnitřní. Údolím Morávky jsme pokračovali přes Skalici, Raškovice a hned za rozdělovacím objektem ve Vyšních Lhotách začalo poslední stoupání, které vyvrcholilo tlačením kol. Našlo se ale pár odvážlivců, kteří dokázali vyjet až k chatě.

Cosi se pojedlo, cosi se popilo, nicméně jsme konstatovali, že chata Na Prašivé (podobně jako třeba na Velkém Javorníku) není, co bývala. Přišlo mi, že i lidí bývalo dříve více. Podle cen některých komodit bychom očekávali, že jsme minimálně v rakouských nebo švýcarských Alpách. A tak jsme nepohrdli vlastními zásobami, abychom odlehčili vlastním batůžkům. Protože v dáli zahřmělo, usoudili jsme, že je nejvyšší čas vydat se na zpáteční cestu. Nejhorší byla opět cesta do Vyšních Lhot, která kromě řady děr je především příkrá a zabrat dostanou především brzdy. Nejen nad Tatrú, ale i nad Beskydem se blýská. Nápad ukrýt se v nedaleké autobusové zastávce se ukázal jako velice prozíravý. To, co nám nebesa předvedla v zápětí, bylo neslučitelné s pohybem na bicyklu či vedle něj. Je s podivem, že domů jsme přijeli téměř suší.

Přestože cesta na Prašivou patřila ke středně náročným, deset odvážlivců překonalo nástrahy několika stoupání, rozmary počasí a urazilo slušnou vzdálenost 77 km. Tedy opět se potvrzuje, že není špatného počasí ani pro cyklisty.

Ondřej Burel

Tisk Tisk