Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Magurka Wilkowicka – zhodnocení

Magurka Wilkowicka – zhodnocení


Akce roku 2013, Pozvánka, Fotky

Rok se s rokem sešel a my už zase zamířili do Polska. Z deštěm promáčené Kopřivnice jsme přijeli do téměř bezoblačného Medzibrodzie Bialskieho, které se nám jevilo jako jakési Vall di Sol (Slunečné údolí). Marně jsme litovali zapomenutých slunečních brýlí. Nezkušení odvážlivci pak nechali pláštěnky a deštníky v autobuse.

Bylo potřeba oprášit vzpomínky na horu Žar s přečerpávací nádrží na vrcholu. Tentokráte jsme se ale na nádrž dívali z levého břehu řeky Soly, ze svahů Czupelu (933 m), nejvyššího vrcholu Malých Beskyd. Několikrát jsme se již v tomto koutě hor přesvědčili, že do kopce opravdu znamená do kopce. Na Czupel při tom člověk překoná převýšení 450 m a propotí několik vrstev oblečení, které před tím bylo suché. Ale výhledy na Malé Beskydy s Kyčerou a Žarem v popředí či hráz Medzibrodskieho jezera určitě stály za to. Kousek za vrcholovým lesíkem se místy otevíraly průzory k jihu a jihozápadu ke Slezským Beskydům. Kdo se dosti nabažil výhledy, tak mohl zamířit ke kamenné chatě na Magurce.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Výlet bez piva to je jako pivo bez pěny, řečeno slovy klasika. K této, pro turisty životadárné tekutině, patří ještě kus polévky a posezení u stolu. K chatě na Magurce postupně přicházeli různé kategorie turistů v našem zájezdu, které lze seřadit takto: turisté – vlčáci, turisté běžní, turisté – fotografové, turisté – houbaři, igeliťáci a turisté – kochánci. Obzvláště předposlední kategorie orientovaná na sběr lesních plodů si přišla na své. Dále již každý zvážil své možnosti. Někteří zamířili po žluté značce do Medzibrodzie. Menší skupina obešla celou západní část malých Beskyd přes sedlo Przegibek na Gajky a dále tzv. Papežskou cestou na Hrobaczu Laku s ocelovým křížem na vrcholu. S odkazy na někdejšího papeže Jana Pavla II. jsme se setkávali na každém buku.

A tak se těšme na příští rok, kdy se s postavou nejvyššího představitele Katolické církve snad setkáme na dalším z výletů v Malých Beskydech, na Grůni Jana Pavla II. Letošního zájezdu se zúčastnilo 41 turistů.

Ondřej Burel

Tisk Tisk