Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Travný – zhodnocení

Travný – zhodnocení


Akce roku 2012, Pozvánka, Fotky

Travný – 14.7.2012

Zatímco v první polovině roku jsme často vyjížděli do krajů více či méně vzdálených, o prázdninách nastal čas vrátit se k beskydským kořenům. V průběhu července jsme se odhodlali dobýt čtvrtý nejvyšší kopec Beskyd, Travný.

Protože jsou prázdniny má vše, včetně jízdních řádů svá specifika. Jedním z nich je také speciální linka MHD Frýdek-Místek, která o sobotách a nedělích jezdí z Frýdku na Visalaje za pouhých 10 Kč. Tato linka je evidentně dost vytížená, protože v autobuse, který přijel na zastávku, již stálo několik cestujících a do toho přistoupili 13 našich turistů. Ale největším přínosem je, že jsme se poměrně snadno a pohodlně dostali do východiska v horách.

Trasu lesem lemovalo nejprve několik osad chalupářů a poté i přibylo nějakých těch stromů. Zelená značka pozvolna stoupala, ze začátku zpevněná, později jen sypaná kamením. Ovšem na dnešním výletu se vyskytl jiný fenomén, kterým žbyly borůvky. Kdo nesbíral borůvky, ten jako by nebyl, přinejmenším nebyl na travném. Zdejší horský vzduch, klima a půdy přejí lesním plodům, které dosahují velikosti téměř „pingpongových míčků“ a čím výš, tím jsou bobule větší. To zas bude u kopřivnických turistů plno borůvkových koláčů a knedlíků v neděli na oběd.

Napsali jsme cosi moudrého do vrcholové knihy, jako poselství příštím generacím, aby věděli, že jsme tady zanechali nějakou stopu. Všiml jsem si, že výhled k Lysé hoře pomalu zarůstá. Před několika lety byl vršek matky hor vidět z vrcholové planiny, ale teď za ním musí člověk pojít kousek pod vrchol. Evidentně jsme si dnešní cíl nevybrali jako jediní. Kolem vrcholu jsme potkávali celé zástupy převážně mladších milovníků přírody. Cesta na Morávku lehce sjezdovkového charakteru nám dala zabrat, když jsme šli z kopce. Menší zastavení bylo u zbytků partyzánského bunkru na Malém Travném a výhledové místo nad Morávkou s výhledy na druhou stranu údolí.

Protože jsme do cíle došli včas, zůstal ještě čas na společenskou část, během které jsme opět podpořili tržní hospodářství zdejších končin. A protože jsme na začátku ušetřili za autobus, tak mohla být tato podpora větší. Na cestě domů se celkem nic zvláštního nestalo, snad kromě menšího sprintu mezi autobusovým a vlakovým nádražím ve Frýdku – Místku. Ale byla to taková pěkná atletická tečka dnešního výletu.

Ondřej Burel

Tisk Tisk