Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Toulky kolem Bajkalu – zhodnocení

Toulky kolem Bajkalu – zhodnocení


Akce roku 2012, Pozvánka

Pátek 28.1.2012

Klub českých turistů pořádá tradičně v zimním období cyklus besed a promítání s turistickou a cestovatelskou tématikou, jehož hlavními protagonisty jsou členové klubu vyjíždějící za hranice všedních dnů. Častým cílem jsou také poklady v hlubinách českých luhů a hájů. Z důvodu časové zaneprázdněnosti v souvislosti s přípravou a realizací celostátního srazu turistů Poslední puchýř 2011 byl začátek promítací sezóny posunut až na počátek ledna 2012.

Kdesi v hlubinách tajgy jižní Sibiře se stromy rozestupují, člověk se zastaví a se zatajeným dechem si pomyslí: „Moře.“ Ale kde by se uprostřed divokých lesů vzalo moře? Vodní hladina patří nejstaršímu a nejhlubšímu jezeru na světě, jezeru Bajkal. Jezero a jeho okolí (rozuměj nejbližších 120 km) se stalo naším domovem po dobu 19 dnů.

V průběhu putování jsme použili snad všech možných dopravních prostředků s výjimkou kola Ukrajina a divokých koz. Napřed šestihodinový vnitrostátní let, patnáctihodinová jízda vlakem, plavba po jezeře nebo chůze pěšky s batohem na zádech. Samostatnou kapitolu představují maršrutky – místní dodávky pro přepravu čehokoliv kamkoliv. Ruští řidiči často jezdí, jako by v těchto končinách snad ani neexistovaly dopravní a bezpečnostní předpisy nehledě ke stavu místních pozemních komunikací. Už rozumím, proč se říká: „Jezdí jak Rus.“

Přestože doprava mě velice zaujala (a místy i vzrušila), nemohu nevzpomenout celou řadu míst, která jsme navštívili – buddhistické kláštery Muručinský a Ivolginský dacan, největší hlavu Lenina na světě v Ulan-Ude. Svezli jsme se po Krugobajkalce, technicky zajímavém úseku plném tunelů, galerií a mostů. Vystoupili jsme na Pik Čerského (2050 m) v pohoří Chamar Daban, prošli jsme kaňonem řeky Kyrgangy v Tunkinských golcích, vykoupali jsme se v jezeru i v termálních pramenech ve Zmijí zátoce. Naše putování jsme zakončili u Šamanské skály na ostrově Odhon.

Rusko je země neomezených možností, země, kde neuvěřitelné se stává skutečným. Kdyby Rusové neměli Bajkal, museli by si ho snad vymyslet. Kde se Vám například poštěstí, že na zamrzlou hladinu položíte koleje a jezdíte tudy vlakem. Tyto a další neuvěřitelné příhody nezaujaly jen mě, ale i 40 návštěvníků naší besedy pořádané v Domě dětí a mládeže. Ale o Rusku se nadá vyprávět, Rusko se musí zažít.

Ondřej Burel

Tisk Tisk