Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Zhodnocení NTM Praha – zhodnocení

Zhodnocení NTM Praha – zhodnocení


Akce roku 2012, Pozvánka, Fotky

Sněhy již roztály a zubaté Sluníčko zalévá krajinu příjemným předjařím. Než vyrazíme na hory je čas vyrazit do ulic. Ale né za nákupy nebo na jiné komerční vycházky, což je takový zavedený nešvar poslední doby. KČT Kopřivnice si klade vyšší cíle na svých akcích, kterými jsou utužení kolektivního ducha a poznání. Po loňské návštěvě Kutné Hory to byl další z řady vlakových poznávacích zájezdů.

S prohlídkou metropole jsme mohli začít v devět hodin, protože vlakové spojení dobře navazovalo a ani jsme za celý den neměli žádné výrazné zpoždění. Do otevření muzea nám zbývala celá hodina času a tak jsme šli volně ulicí Jeruzalémskou na Náměstí Republiky a zastavili jsme se u Prašné brány a Obecního domu, zavítali k Anežskému klášteru a nejmenšímu domu v Praze. Prvkem pěší turistiky bylo k překvapení většiny zúčastněných stoupání na Letenskou pláň.

Národní technické muzeum se znovu otevřelo po několikaleté rekonstrukci přesně před rokem. Srdcem celé instituce je dopravní hala, kam jsme zamířili jako první. Komu by srdce nezplesalo nad roztodivnými autíčky, letadýlky a mašinkami a jinými hračkami pro malé kluky. V expozici je zastoupeno také několik výrobků kopřivnické automobilky včetně Presidenta a T87, kterou Zikmund a Hanzelka projeli Afriku a Latinskou Ameriku. Ti, kteří rádi vzhlíží ke hvězdám se mohli rozněžňovat nad precizními pracemi předků v sekci astronomie. Glóby, dalekohledy a jiné přístroje pro objevování dalekých světů nás překvapily s jakou precizností a smyslem pro detail byly zhotoveny. Olympijský areál v Londýně pro změnu oživil oddělení architektury, mezi jehož další perly patřily modely architektonicky významných objektů jako je vysílač na Ještědu nebo gočárovo muzeum v Hradci Králové.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Půl jedné bylo tak akorát na to, abychom si opět přičichli k čerstvému vzduchu Letenských sadů protkaného spoustou joggerů a pejskařů. Míjíce kyvadlo, Havanský pavilón a Kramářovu vilu stanuli jsme na vyhlídce na dohled letohrádku královny Anny. Na Hradě byl rozchod a dál si už mohl každý dělat svůj vlastní program. Někteří usoudili, že zájezd je poznávací a je potřeba poznat zdejší společenský život v ulicích či hospůdce. Snad každý prošel Starým Městem a zastavil se na Staroměstském náměstí u některého z pouličních umělců. Kdo chtěl navázat na hlavní téma výletu, zavítal do Nové budovy Národního muzea, kde v současné době probíhá výstava Vynálezy a vynálezci zaměřená na objevy a kuriozity ze světa vědy a techniky., Jedním z exponátů byly aerosaně zapůjčené z kopřivnického Technického muzea. Kdo si hraje, nezlobí a kdo si hraje se stavebnicí Merkur, ten třeba ještě něco postaví. Tak snad si všichni vyhráli. Milovníci umění v našich řadách zavítali do Šternberského paláce na Hradčanském náměstí, kde jsou na výstavě Rembrandt and Co. vystavena díla holandských mistrů z tzv. Zlatého věku.

Ať už se někdo kochal pohledem na Rembrandta, nebo si hrál s Merkurem, či koštoval speciality zdejších náleven (popř. své vlastní), mohl odpoledne strávit dle svých potřeb. Bylo nás jen jedenáct, ale všichni si užili krásný den. Chtěl bych závěrem všem poděkovat za účast a především za včasný příchod na nádraží. A už vznikají plány na další výlety. Tak třeba se za rok sejdeme v Technickém muzeu v Brně.

Ondřej Burel

Tisk Tisk