Oficiální stránky KČT Kopřivnice » K soutoku Lubiny a Odry – zhodnocení

K soutoku Lubiny a Odry – zhodnocení


Akce roku 2012, Pozvánka, Fotky

Kraj kolem Odry bývá neprávem opomíjeným koutem. Rychlíky z Ostravy jím projíždějí dále na Prahu a Brno míjíce při tom korálek rybníků a rozlehlé každoročně zaplavované nivní louky. Pro kolo je tento terén jako stvořený a tak jsme se rozhodli to vyzkoušet.

Od kopřivnického kulturního domu vyrazila kolona byciklů přes Paseky a Příbor, kde přistoupilo ještě několik účastníků, abychom se U žabáka všichni sjeli a pokračovali společně jako jedno cyklistické těleso. Na dvě desítky účastníků potom míjely kostel v Mošnově, který je nově vyhlášen za kulturní památku. Cestou z Petřvaldu do Petřvaldíku jsme se přehoupli přes rozvodnici mezi Odrou a Lubinou. A právě k soutoku těchto dvou řek mířila celá naše skupinka. Místo, kde se obě řeky setkají, leží asi 2 po proudu od mostu v Košatce. Cesta k němu vede nejprve po zpevněné komunikaci až k mrtvému rameni a larseznovému spádovému stupni. Posledních několik set metrů nám už do nohou šlehá luční kvítí.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Na takováto místa chodí obvykle jen vodohospodáři, zamilovaní romantici a bloudi, kteří bloudí. Je ještě jedna skupinka a tou je KČT Kopřivnice. Není divu, že naprostá většina účastníků tady byla poprvé v životě. Po hrázi mezi rybníky Berzuč a Křivý leží silnička, kterou za železničním přejezdem přivítá restaurace, cíl „povinné části“ naší výpravy.

Po společenské části jsme pokračovali mezi rybníky Prosňák, Kukla a Podhorník k Polance. Z Polanky nás čekal kousek po silnici přes Starou Bělou do Proskovic, kde nás opět přivítala oderská niva. Vůbec nevadilo, že cyklotrasa za lávkou přes Ondřejnici běží mezi loukami. V Košatce se tak uzavírá okruh kolem jistebnických a polaneckých rybníků a tří velkých řek, které se tady postupně stékají. Ještě jedna společenská část proběhla v restauraci U žabáka, kde jsme zakončili pěkný den.

Chtěl bych poděkovat všem dvaceti účastníkům, kteří se vypravili na do lesů a luk kolem Odry. Těší mě, že se k nám opět přidaly nové cyklistky a věříme, že to nebylo naposledy. Závěrem bych chtěl jmenovitě pochválit malou Petřičku Benišovou, která anžto nejmladší účastnice, absolvovala celou 62 km dlouhou trasu na kole.

Ondřej Burel

Tisk Tisk