Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Zájezd Maják – Šrotík

Zájezd Maják – Šrotík


Akce roku 2012, Pozvánka, Fotky

Sobota 1. 9. 2012

Opět se vydáváme a pokračujeme v akci „Rozhlédni se člověče“, a tou je navštívení mini rozhledny ve Starém Městě „Maják – Šrotík“. Jedná se o rozhlednu v podobě majáku v tomto městě v nadmořské výšce 187 m, výška Majáku je 27 m.

Proč právě tam? Tak pro změnu, jedná se o kuriózní rozhlednu, navíc spojujeme tuto akci i s cyklovýletem po okolí. Po uveřejnění na nástěnkách, na našem webu a v Kopřivnických novinách vyjíždíme v sobotu. Po naložení všech kol v počtu 22 (tolik bylo cyklistů) do přívěsného vozíku po 7. hodině z posledního místa nakládání ve Štramberku vyjíždíme.

Místy začíná poprchávat, blížíme se do Otrokovic, kde budou vysedat cykloturisté, a v příkopě u cesty vyvrácený kamion, navíc v Otrokovicích se chystají na Barum rally. Tak rychle vysednout, vysadit cykloturisty a pofrčíme dál. Podle slov účastníka cykloakce O. Burela probíhala tato akce takto:

Druhou skupinkou účastníků byli cyklisté, jejichž výchozí stanicí byly Otrokovice, město gumárenského průmyslu. První část do Starého Města u Uherského Hradiště byla pro všechny společná. Vedla podél řeky Moravy a Baťova kanálu bez jediného významného převýšení. Místy byla trasa trochu monotónní, o zpestření se však postarala plavidla a několik zdymadel. Pokud jsme měli štěstí, viděli jsme je v činnosti. Z dálky se před námi vynořilo uherskohradišťské panorama, Staré Město bylo na dosah ruky.

Tady se opět sjely některé skupinky, které se před tím oddělily. Ale jen na chvilku. Zatímco někteří se vydali směr Velehrad a Modrá, jiní si trasu prodloužili přes Buchlovice. Cesta vedla i několika set metrovými úseky přes kukuřičná pole. Rovinu u Baťova kanálu vystřídal mírně zvlněný reliéf přes Břestek a Tupesy.

Mračna se pomalu zvedala, a z vrcholků Chřibů na nás vykoukl také hrad Buchlov. Před čtvrtou hodinou se všichni sjeli k archeoskanzenu v Modré, kde jsme se setkali s pěšáky a kde na nás čekal autobus.

My přijíždíme na začátek Starého Města a já se jdu místních zeptat, jak se dostaneme k rozhledně. „To vyjedete jen ten kopec a už jste tam“, říká jeden z místních obyvatel. Tak teda žádný kopec to nebyl, jen taková prudší silnice, a v 9:35 jsme před rozhlednou. Vysazuji pěší turisty v počtu 23, zaparkujeme autobus s vozíkem a jdeme k rozhledně.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Po zakoupení vstupenky za 30 Kč na rozhlednu, koráb Naděje i kovozoo jsme v 10 hodin již po vyšlapání 96 schodů na ochozu, ze kterého zhlížíme na malebnou krajinu Starého Města, Chřibů i vrcholků Bílých Karpat. Moc toho sice vidět není, ale hlavně, že neprší. Podíváme se i na pirátskou loď „Naděje“. Někteří si zatočí kormidlem, zazvoní na zvonec a jdeme do kovozoo. Pirátská loď je postavena ve stylu španělské galeony ze 16. století. Někteří z nás se po požádání dostali i do skromně zařízené pirátské kajuty, kde se dá i přenocovat, po domluvě za určitou finanční částku.

Tak jsme v kovozoo. Zvířata vyrobená z odpadu, ze šrotu (vždyť jsme taky u šrotiště, v bývalém cukrovaru) vypadají skutečně jako živá, i s popisem, kde skutečná zvířata žijí. Fotografujeme, prohlížíme si tuto neobvyklou atrakci, zvláště doporučuji pro výlet s dětmi při konání podobných zájezdů, jako jsme to učinili my.

Navštívíme kongresové centrum – je zde výstava kol a dětských vozidel, místo pro činnost dětí i prostory pro konání různých podnikových schůzí a aktivů, školení. Ještě se po prohlídce zastavujeme na posezení u pirátské lodi Naděje, kde si dají někteří z nás kávu turka za 15 Kč v pořádné sklenici, zakupujeme pohledy, turistické známky, dostáváme razítka, a v 11:30 velká část pěších turistů odchází po červené značce po asfaltových cestičkách do Velehradu. Míjí nás část našich cykloturistů.

Procházíme a za rybníkem vidíme Archeoskanzen Modrá, ale my míříme do Velehradu. Je to významné místo spojované již s Velkomoravskou říší, v pozdější době návštěva papeže Jana Pavla II. z 22. 4. 1990. Uvnitř chrámu i zvenčí pokračují úpravy a opravy, vidíme zde náhrobek kardinála Špidlíka.

Po prohlídce putujeme do archeologického skanzenu Modrá. Zde jsou repliky staveb, jak asi vypadalo slovanské osídlení v 9. století za doby Velké Moravy. Je zde opevněné sídliště, repliky staveb, strážní věže, mezi tím se potuluje domácí zvířectvo – drůbež, kozy, prasata… Tak nějak to mohlo tehdy vypadat. Pořádně si to všichni prohlídnou, na všechno se podívají, vyfotí. Ještě předtím se někteří z nás podívají k dřevěné rozhledně nad obcí Modrou, vzdálené od archeoskanzenu 1,5 km po modré značce. Rozhledna je ovšem v havarijním stavu, dřevěný žebřík zrušen, vstup zakázán. Nestojí to za to tam chodit, dokud se neopraví, nebo nepostaví nová.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Ještě k Archeoskanzenu Modrá – je svým charakterem ojedinělý na celém území České republiky. Byl oceněn v roce 2004 „Zlatou cihlou“ jako nejlepší program obnovy venkova Zlínského kraje. V roce 2009 získal cenu „Kudy z nudy“ – první místo v regionu Jižní Morava. Vstupné sice bylo 70 Kč pro dospělého, ale skutečně člověk vidí, jak se tehdy lidem asi žilo a v jak skromných podmínkách žili.

Ale teď k věci. Po občerstvení, jídle a pití, vyfotografování všech účastníků a naložení kol odjíždíme v 16:58 do našich domovů. V autobuse vládne pohoda, zpívá se, popíjí. Ještě seznámím účastníky tohoto zájezdu s akcemi našeho klubu na další období. Poděkuji všem, kteří se jakýmkoli způsobem podíleli na organizování této akce, ať už vytištěním mapek, turistických informací, řidiči p. Floriánovi a zvlášť Šárce Benišové za výběr peněz, zajištění map, účastníků, a za vedení cyklistické skupiny na dnešním zájezdu. Mnozí noví turisté, kteří s námi jeli poprvé, byli překvapeni, jak precizně to máme připravené a jak se o lidi kolem sebe dovedeme postarat. Děkuji i účastníkům zájezdu za pohodovou atmosféru a v 19:30 přijíždíme do Kopřivnice, kde vybalujeme kola, loučíme se s přáním zase na viděnou. Ještě pár slov závěrem. Tento výlet mohou absolvovat v pohodě všichni. Mladí, staří… Jde se po vyasfaltovaných cestičkách a trasa není delší než 10 km. Opravdu všem doporučuji. Převýšení žádné, uvidíte množství památek – Velehrad, Archeoskanzen, navštívíte jednu rozhlednu, jedno zoo – kovo… Je na co se dívat. Nám sice moc nepřálo počasí, mírně poprchávalo, ale já jsem vůbec pláštěnku nevytahoval. Občas vykouklo sluníčko a teplota do 22°C. Nakonec jak hlásili meteorologové, že bude pršet na území celé republiky, to nebylo zas tak špatné. Ještě jednou děkuji všem účastníkům zájezdu. Takže našlapáno 10 km a najeto až 63 km. A jak se dozvídám z večerních zpráv, Barum rally si vyžádala jednu oběť.

Za KČT Kopřivnice vedoucí zájezdu J. Poruba se vsuvkou od O. Burela za cykloturisty.

Tisk Tisk