Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Kunětická hora

Kunětická hora


Akce roku 2012, Pozvánka, Fotky

KČT Kopřivnice v letošním roce uspořádala již třetí výlet do Pardubického kraje. Zatímco první dva zájezdy nás zavedly do sněhů horských výšin Králického sněžníku a předhůří Orlických hor, vlakový výlet na počátku června zacílil na krajské město a jeho turistické zázemí.

Člověk plánuje a České dráhy mění. Protože jsme do Pardubic přijeli téměř s hodinovým zpožděním a nestihli přípoj do Stéblové, přišel na řadu plán B, který spočíval v otočení trasy. Z tohoto důvodu jsme tam i zpět šli po stejné trase. A tak jsme vyšli širokými bulváry města na náměstí s divadlem a kostelem sv. Bartoloměje. V jejich sousedství byl zámecký areál a první rozcestník. Chybělo nám nějakých šest kilometrů. Během krátké neplánované zastávky na jezu přes Labe jsme zamávali výletní restauraci na lodi Arnošt z Pardubic a než jsme se nadáli, naše kroky se ubíraly v polích plných vlčích máků. Protože děvčata vepředu nasadila dobré tempo, byla vzdálenost mezi Kunětickou horou a námi menší a menší, až byla nejmenší na celém světě.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Kunětickou horu můžeme nazvat jako „Kilimandžáro Polabí.“ Přirozená dominanta nejen blízkého velkoměsta, ale celého Pardubického kraje se o slovo hlásí již z dáli. Být stavitelem hradů, určitě bych si vybral stejnou lokalitu. Samotný hrad svým charakterem tak trochu připomíná Helfštýn nebo Hukvaldy. Několik z nás zamířilo do útrob hradu. Z vrcholové věže se otevírá kruhový rozhled, jemuž dominují komíny Opatovické elektrárny, a za nimi lze vytušit střechy Králova Hradce.

„A bude někde pivo?“ ptali se někteří nedočkavci. Ano! Společenská část neodmyslitelně patří k našim výletům a to kdyby měl ujet vlak. Optimálním výletním místem pro tyto účely byla Perníková chaloupka v podhradí. Zakoupením pardubického piva Pernštejn (za docela rozumný peníz), jsme podpořili ekonomiku v místě. Ale co se dá dělat. Vlak nečeká (leda, že by měl zpoždění). Na to, že jsme byli nucení trasu zkrátit, tak každý z nás absolvoval 18 km. Děkuji všem zúčastněným za pěkný sobotní výlet.

Ondřej Burel

Tisk Tisk