Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Králický Sněžník

Králický Sněžník


Akce roku 2012, Pozvánka, Fotky

6. – 8. 5. 2012

Tento zájezd začínáme výjimečně v neděli, 6. května ráno, kdy nastupujeme u benzínové pumpy v Kopřivnici, a v 5:40 hod. odjíždíme. Cíl Dolní Morava, penzion Na rozcestí, kam přijíždíme okolo půl deváté. Někteří turisté už vyráží na trasy, ale většina se jde ubytovat a teprve potom odchází na jednu ze tří tras – od 13 do 25,5 km. Větší polovina turistů zvolí cestu lanovkou z Dolní Moravy na vrchol Slamník, kde se rozcházíme na trasu dlouhou 23 km nebo na občerstvení v chatě Slaměnka a potom hurá na trasu. Někteří z nás si vybrali trasu 13 km od penzionu směr rozhledna Klepý – Trojmorski Wierch. Je 9:30, na vrchol dorážíme v 11:43. Máme na sobě bundy, pořádně vyfukuje a je zima, padá i mlha, tak toho moc vidět není, ale byli jsme tady.

Ve 12 hodin už jsme dole a vracíme se zpět, ale ještě navštívíme pramen Klodské Nisy, a ve 14 hodin jsme před penzionem. Co dál s načatým dnem? A tak se rozhodujeme svézt se za 70 Kč na vozících na bobové dráze. Jízda stála za to. Nejvíc si ji ale vychutnala Miluška Sochová, která snad vůbec nebrzdila a prolétla ji z nás v nejrychlejším čase. Byla to paráda. Já osobně jsem na tom jel poprvé, ale nelitoval jsem. Někteří došli i na Králický Sněžník, každý podle chuti a svých možností. Našlapal jsem 13 km, ti co šli na Králický Sněžník, tak 25 km. Krásný slunečný jarní den, nepršelo, až v noci přišel slejvák.

V 18:30 se jde na večeři – na hovězí guláš se „čtyřma knedlama“. Při večeři nám Šárka rozdává mapy a trasy na druhý den, kde je i plánovaná exkurze do pivovaru Holba. Zároveň nás zve na posezení v restauraci, která byla otevřena jen pro nás. Někteří si dali pivko, chvíli si odpočinuli a šli spát. Někteří poseděli až do zavíračky. A tak jsme prožili první den.

Pondělí 7. 5. začínáme snídaní v 8 hodin formou švédských stolů. V 8:30 odjíždíme na exkurzi do pivovaru Holba v Hanušovicích. Je 9 hodin a průvodce pan Malík nás seznamuje s historií pivovaru, kolik piva se vyrobí, a různé další zajímavosti. V 10:20 se usazujeme v pivovarské restauraci a většina z nás si dá ochutnávku piva za 60 Kč (ochutnáme světlé pšenicové, polotmavé, světlý ležák a speciál). Různé druhy, různé chutě. Stačíme ještě navštívit i muzeum piva nad restaurací, kde se dozvíme vše o vaření a výrobě piva ve zdejším pivovaru. Vstupné bez průvodce za 15 Kč.

Po 12. hodině odjíždíme do podnikové prodejny, kde si zakoupíme různé suvenýry zdejšího pivovaru. Ve 12:15 jedeme na další plánovanou trasu. Ve 12:54 jako první skupina vyrážíme od Kalasovy lovecké chaty na další túru. Směr Svatá Trojice, pramen Rudolf. Někteří z nás si udělali ještě odbočku na Severomoravskou chatu. Pak na rozhlednu Val.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Zastavujeme se v hotelu Kačenka, pak na Hoře Matky Boží v Králíkách, a scházím do Králiků, odkud v 17:30 odjíždíme na naše ubytování. Druhá skupina jede autobusem až do Králíků a vyráží na trasu Králíky – Hora Matky Boží – rozhledna Val a zpět do Králíků. Prochází pěknou alejí, která je dovede přímo na schody do chrámu. Následuje skupinové foto a jdou na prohlídku chrámu, kde usmlouvali levnější vstupné. Také v kapličce vyšli schody po kolenou. Potom se šli projít na rozhlednu Val a zpět přes Mariánský pramen do autobusu. Zušlechťujeme se a v 18:30 jdeme všichni na večeři, kde dostáváme kuřecí řízek s bramborem, nebo smažený sýr.

Po večeři nám Šárka opět rozdává mapy a informuje nás, co bude následovat poslední den našeho zájezdu. Také nás všechny zve na pyžamový bál v restauraci. Někteří z nás jsou unaveni a jdou spát, ale většina, kteří mají rádi srandu a zábavu, se přijde pobavit převlečena v pyžamech. Zúčastnily se i děti, které nám také udělaly soutěže a hry. Hlavními aktérkami dětské soutěže byly Eliška s Adriankou. Také byly za to ohodnoceny, tak jako bylo vyhodnoceno nejlepší pyžamo. Pyžamový bál nám končí až ve 3 hodiny ráno.

Jen v krátkosti – Hora Matky Boží – měli zde i výstavu o internaci kněží za bývalého režimu. Ale nebyl čas, tak příště. Den se nám opět povedl. Pěkné počasí, našlapáno 15 km. V noci opět mírně sprchlo.

Úterý 8. 5. 2012 – poslední den našeho zájezdu. Po snídani a společné fotce odjíždíme v 8:45 na Suchý vrch, kam dorážíme v 9:13 hodin. Pak sestupujeme k tvrzi Bouda. Tam dorazíme v 10:19. Prohlídku máme zamluvenou až na 11. hodinu, a tak fotíme různé nástrahy, železné ježky, zvon. To vše mělo sloužit proti nepříteli. Prohlídkou nás provází A. Pavlišta. Přes dvě hodiny nám vykládá a vysvětluje, jak to tady vypadalo. Pak v 13:11 vyrážíme po žluté do Mladkova. Krátká zastávka u Rastislavovy studánky a ve 14:20 jsme v Mladkově v penzionu „U Bohouše“, Dáváme si něco dobrého na zub, naproti v cukrárně ještě zmrzlinu a je nám fajn.

V 16:15 odjíždíme ze zájezdu – v 19:10 jsme vysadili hlavní část turistů před benzínkou v Kopřivnici, a tím končí tento zájezd.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Suchý vrch – rozhledna s chatou – toho času se opravuje, takže mimo provoz
  • Vstupné do tvrze Bouda 70 Kč. Byla vybudována v letech 1936 až 1938 proti Němcům a při stavbě zahynuli tři dělníci. Viděli jsme plno předmětů, nástrojů, zbraní.

Zhodnocení zájezdu: krásné počasí, pohodová parta, co víc si člověk může přát. Poděkování patří vedoucí zájezdu Šárce Benišové za perfektně připravený program zájezdu, a že se o nás starala po celé tři dny. Když budu tento zájezd hodnotit, tak jako velmi zdařilý a přínosný.

Za všechny účastníky zájezdu poděkování vedoucí zájezdu Šárce Benišové spokojený účastník J. Poruba. Vedoucí zájezdu děkuje všem účastníkům za skvělou partu, úsměv a pohodu po celou dobu zájezdu.

Tisk Tisk