Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Hrabyně – zhodnocení

Hrabyně – zhodnocení


Akce roku 2012, Pozvánka, Fotky

Na květnovém vlakovém výletu jsme se vydali do poměrně nedávné minulosti. Hlavním cílem totiž byl památník 2. světové války v Hrabyni, který byl před rokem otevřen po dlouhodobé rekonstrukci. Vydali jsme se do míst, kde kráčela historie.

Z nádraží ve Štítině jsme se vydali po červené turistické značce na Nové Sedlice, kde nás chytil první déšť. Za posledními staveními jsme začali stoupat do nevelkého kopce. Zpevněná cesta nás přivedla k dřevěnému altánku na křižovatce značených cest v údolí Ohrozimy, kde byla nezbytná pauza na svačinku a doplnění tekutin. Podél Ohrozimy byl asi nejpohotovější úsek cesty – mírně z kopečka v náručí lesa za doprovodu ptačí filharmonie. Jako by tušili, že dnes začíná již 67. ročník festivalu Pražské jaro. Na konci nás čekalo ještě jedno stoupání do stromořadí. Přes nekonečné zlatavé lány řepky olejky už pomalu vykukovala nezaměnitelná silueta hrabyňského památníku jakoby ležící v obležení tanků a děl.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Uplynul rok o znovu otevření expozice věnované největší válce 20. století. Právě zde probíhaly největší boje na našem území. Moderní interaktivní výstava přivádí návštěvníka přímo doprostřed bojiště. V ponuré atmosféře polorozbořené vesnice si člověk uvědomí, že to byla taková úplně zbytečná válka. Jediné, co kazilo celkový dojem jinak pěkného památníku, bylo nevybrané vystupování biletářky s chováním horší jak u psa řezníka Krkovičky.

Přišel čas na nějaké občerstvení. V restauraci nedaleko kostela nás zasytila poměrně poctivá česnečka. Spláchli jsme to nějakým tím Birelem, případně něčím ostřejším a vydali se vstříc deštivým stezkám. V lesích za Hrabyní nás čekalo ještě několik pevnůstek a tvrz. Poslední kapky na nás dopadly v Háji ve Slezsku, cíli naší výpravy.

I přesto, že část cesty nás zkrápěl déšť, nenaplnily se obavy a nikdo se nerozpustil. Nikdo z výpravy totiž nebyl z cukru. Výletu se zúčastnilo deset turistů, ale i tak lze akci označit za úspěšnou.

Ondřej Burel

Tisk Tisk