Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Radíkov – Sv. Kopeček – zhodnocení

Radíkov – Sv. Kopeček – zhodnocení


Akce roku 2011, Pozvánka, Fotky

Po roční přestávce nastal opět čas navštívit Olomoucko. Zatímco v loni jsme téměř vysokohorskými technikami zdolávali vrchol „Hanáckého Mt. Blancu“ (rozuměj Velký Kosíř), dnešním cílem bylo okolí samotné hanácké metropole. Až do Velké Bystřice nás dovezl vlak, dále už musel každý po svých. Městskou dlažbu po chvíli střídaly rybníky, rybníky střídalo pole a pole střídal les. Naším průvodcem byl Lošovský potok, proti jehož proudu jsme pomalu stoupali k Lošovu a dále do Radíkova. Už na začátku druhé jmenované vsi bylo vidět komunikační věž, která ač je značných rozměrů, tak nijak výrazně nenarušuje své okolí. U její paty se stojí chata Pod věží, jejíž slunečníky nám poskytly svůj stín. V těsném sousedství se nachází zbytky fortifikačního opevnění Olomouce budovaného v polovině 19. století jako obrana proti Pruským vojskům.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Po osvěžení a skromném obědu pokračoval přesun po zpevněné cestě lesem na samotný Svatý Kopeček. Našlo se několik milovníků živé přírody, kteří neodolali a navštívili zdejší ZOO. Domov zvířat se postupně upravuje. Snad to bylo horkým počasím, snad tím, že byla neděle, kdy se obvykle nepracuje, snad někteří živočichové odjeli na dovolenou do Afriky – no zkrátka některé pavilóny zely prázdnotou, jinde se vyspávalo jako za dlouhých zimních večerů. Větší aktivitu snad bylo možno zaregistrovat v areálu psounů , či ohradě plné koz a dětí nebo u věčně se drbajících malých opiček.

Na začátku olomoucké ZOO nalezneme jednu turistickou atrakci – vyhlídkovou věž, kterou předchází pověst „Nejrozkývanější rozhledna v ČR.“ Lehce adrenalinový pobyt na samotné horní terase stojí za to – Olomouc, lesy v okolí Bystřice a střechy chrámu Navštívení Panny Marie, přirozené z daleka viditelné dominanty olomouckého okolí. Nebylo snad nohy z naší výpravy, která by do této baziliky nevstoupila. Už zbývá jen vypít kafe, koupit lázeňské oplatky a dostat se zpátky na vlak do Olomouce. Rozhodnutí k ústupu přišlo právě včas. Jakýsi lokální mrak blížil se ke svatokopeckému návrší. Ještě, že v tu dobu nás už vezl autobus zpátky do města za plného výkonu stěračů na čelním skle. Po parném dni to přišlo vhod.

Akce se zúčastnilo celkem 12 lidí.

Ondřej Burel

Tisk Tisk