Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Brigáda na Naučné stezce

Brigáda na Naučné stezce


Akce roku 2011, Pozvánka, Fotky

Sobota 9. 4. 2011

Jak začít? Začnu neobvykle – to se dneska, v dnešní době, už nenosí. Udělat něco navíc, zdarma pro přírodu i okolí našeho bydliště. Proto mne nenechává lhostejným okolí našeho města a sám od sebe oslovuji Odbor životního prostředí v našem městě, s čím bychom jim mohli pomoci. Po několika schůzkách na Městském úřadě a jednání se zastupiteli Životního prostředí se domlouváme na vyčištění a prořezání Naučné stezky v našem okolí (měří 16,1 km) a okolí rozhledny. To znamená vyčištění od všeho, co do lesa a přírody nepatří.

Z Odboru životního prostředí dostávám igelitové pytle a nějaké rukavice a domlouváme termín na sobotu 9. 4. 2011, i kde budou odpady uloženy a následně odvezeny Slumekem (Služby města Kopřivnice). Zaběhnutý rituál – vytisknout pozvánky, umístit do nástěnek a na náš web, a už se může začít. Je tady sobota 8:00 hod. a my se scházíme před Katolickým domem v počtu 17 – 15 našich členů a dva nečlenové. Navíc nechybějí dva čtyřnozí hlídači. Po rozdělení do skupin a určení úkolů, rozdání rukavic a igelitových pytlů můžeme vyrazit různými směry. Je 8:05 hod. Navíc jsem ještě požádal všechny přítomné, aby mi dali na vědomí, pokud někde budou poškozeny turistické značky, ukazatele, směrníky, tabule Naučné stezky.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Začínáme sbírat různé nepořádky (zejména pet lahve – prázdné i s obsahem, skleněné láhve od alkoholických nápojů – ty naopak prázdné) a množství jiného harampádí, co do lesa nepatří. Je toho opravdu hodně. Někde je toho míň (tam jsme dělali brigádu třeba vloni a ještě to tam lidé nestačili nanosit), jinde je toho „neurekom“. Sbíráme v okruhu tak 10 až 20 metrů od stezky. Plní se nám igelitové pytle, těžknou – ale hned je vidět, jak si příroda oddychne, prokouklo to – můžete mi věřit.

Po různé době docházíme na určená místa, kde odevzdáme pytle s obsahem (my jsme s naší skupinou potkali dokonce multikáru, která tyto pytle svážela). Nakonec docházíme k názoru, že to mělo význam – ne jako vloni, kdy nám nasbírané pytle pod rozhlednou, které nebyly odvezeny, vandalové rozkopali a rozmetli po stezce, což jsem viděl na vlastní oči, když jsem toto okolí kontroloval. Letos perfektně spolupráce klapla. Nasbírali jsme 12 pytlů odpadu, na prořezávání a vysbírání odpadu jsme odpracovali 50,5 hodin. I počasí nám přálo, teplota 11°C, nepršelo, pohoda. Navíc hned v pondělí posílám e-mail na Odbor životního prostředí – co jsme udělali, kde hrozí rozštípnuté stromy zřícením přes stezku (jak mi bylo řečeno – naštípnutý a značně nakloněný strom opřený o jiný již byl odstraněn).

Jen jedno nepochopím – jak mohou lidé naházet gumy od aut, různý binec, i torzo ledničky daleko od cest, že se jim chce, vždyť to dá fušku vynést to tak vysoko nebo daleko. Nezbývá mi než poděkovat všem, kteří se této brigády zúčastnili – příroda to za nás neudělá.

Zapsal vedoucí akce J. Poruba

Tisk Tisk