Oficiální stránky KČT Kopřivnice » „Zde kráčela historie“ – turistická vycházka

„Zde kráčela historie“ – turistická vycházka


Akce roku 2010, Pozvánka, Fotky

Sobota 4. 9. 2010

Dnes je na programu další naše akce, a to z cyklu „Zde kráčela historie“. Tentokrát je to návštěva známých i méně známých míst spojených s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem.

V 6:01 odjíždíme vlakem z Kopřivnice směr Veřovice, Valašské Meziříčí. Ve Štramberku nastoupí další dva turisté, a tak je nás celkem osm, mezi nimi i dvě děti. V 7:15 vystupujeme na nádraží ve Valašském Meziříčí. Zde oficiálně všechny přivítám, vysvětlím, proč tuto akci pořádáme, kam půjdeme, rozdám popis trasy s turistickými zajímavostmi, které při trase uvidíme a z nichž některé i navštívíme.

A jde se na věc. Na programu byly návrhy dvou tras, a to 11 km a 21,5 km. Jsem velmi příjemně překvapen a potěšen, že si všichni vybrali delší trasu, což mi plně vyhovuje. První zastávkou je pomníček popravených partyzánů v Poličné. Pak už šlapeme po žluté k rozhledně nad obcí Jarcová. Je postavena ze dřeva. Čtyři pilíře jsou ze smrku, ostatní je z modřínu, výška 14 m. Vyhlídková plošina je ve výši 11 m. Pomalu se k ní přibližujeme. Bavím se s Alčou Pavliskovou, když říkám, že by to chtělo někoho, kdo by nám přesně řekl, jak se k ní dostaneme, protože na starších turistických trasách není – byla postavena nedávno – v roce 2009, a nikde žádná odbočka. „Chtělo by to třeba nějakou kouzelnou babičku“, říká Alča, a světe div se, jede auto, jehož majitel nám poradí, jak se k rozhledně dostaneme. Tak kouzelná babička to nebyla, to ale vůbec nevadí. „Ještě by to chtělo ve 13 hodin pivo“, říkám Alči. Potutelně se usmívá a říká: „Třeba ti to kouzelná babička splní“. Je 8:45, stojíme před rozhlednou. Vystoupáme nahoru – pár fotek, a v 9 hodin po malé svačině odcházíme směr Jarcovská kula – jedná se o pískovcovou skálu vysokou 8 m. Podle pověsti je to čertovo dílo. Je 10 hodin – nezbytné foto, že jsme tady byli, a jde se dál.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

V 11 hodin jsme na pískovcových skalách Medůvka – posbíráme nějaké houby při cestě, a za 10 minut po svačině se jde dál. Přicházíme do obce Malá Lhota k hostinci „Pod dubem“. Alča říká: „Kouzelná babička účinkuje, co jsem říkala?“. Je 11:55 hodin. Dokonce o hodinu dříve se usazujeme v hospůdce. Jídlo i to pivečko bylo, dokonce se vyfotíme s paní hostinskou Marií Chudějovou – kouzelnou babičkou, a ve 12:30 vycházíme ven. Začíná poprchávat, pak pršet. Roztahují se deštníky, natahují se pláštěnky a jde se. Přicházíme do Valašského Meziříčí. Vykládám historii města, pamětních desek. Fotíme pomníčky, a ve 14:40 jsme u nádraží, kde naše akce končí. Všem poděkuji za účast, a v 15:30 odjíždíme vlakem domů. Vystupovat – jsme v Kopřivnici. Je 16:35. I když prší, nikomu to nevadí. Po celou dobu ve vlaku i na trase vládla vynikající nálada, pohoda, prostě spokojenost. Účastníci této akce mi poděkovali a spokojeně jsme se rozešli do svých domovů.

K povídání o historii T. G. M. mi chyběl amatérský historik Pepík Adamec ze Štramberka, který toho zná mnohem víc než já. Bohužel se mi ráno omluvil mobilem, že nepůjde, že je nějaký nachcípaný. Také musím poděkovat svému kamarádu Jirkovi Chalupovi, který mi fotil kdejaký pomníček, tabuli nebo zajímavost při trase. Našlapali jsme 21,5 km a bylo toho tak akorát dost. Vždyť i dítě Kristýnka únavou usnula už ve vlaku při zpáteční cestě.

Zapsal vedoucí akce J.Tisk Tisk