Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Velký Kosíř – „Hanácké Mont Blanc“ – zhodnocení

Velký Kosíř – „Hanácké Mont Blanc“ – zhodnocení


Akce roku 2010, Pozvánka, Fotky

Každý z nás jistě někdy četl verše Jiřího Wolkera, básníka, jež miloval svět . . . Do jeho rodného kraje směřoval náš výlet na zakončení prázdnin. Když se řekne Haná, představí si většina z nás nekonečné dlouhé lány obilí, cukrovary a spoustu malebných vísek plných mléka a strdí. Je až s podivem, že i uprostřed těchto rovin člověk narazí na fenomén zvaný kopec. Ano i tato vymoženost dorazila do Wolkerova rodného kraje. Nejvyšším bodem všech Hanáků je 442 m vysoký Velký Kosíř.

Výstup na „Hanácké Mont Blanc,“ jak je někdy Velký Kosíř místními nazýván, byl naší skupinou zahájen na železniční stanici ve Slatinicích. Obec proslula především malými lázněmi, kde se léčí pohybové a oběhové ústrojí. Za lázeňským areálem cesta vstupuje do lesa v masívu Kosíře a pozvolna stoupá až k nejvyššímu bodu. Cestou nezapomeneme odbočit k památníku tragédie vrtulníku ze základny v nedalekém Přerově – Bochoři. Turistický rozcestník, odpočívadlo, vrcholová kniha, to vše naznačuje, že výš už to dnes nepůjde. Zkušení horolezci říkají, že výstup končí až v základním táboře. Proto po krátké přestávce zahajujeme sestup do městečka se zavádějícím jménem Čechy.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Další fotky od Ondry Burela

Dominantou městečka spojeného s malířem Josefem Mánesem je několikrát přestavovaný zámek s nádherným parkem. Samotnou zahradnickou úpravu doplňují romantické prvky jako jezírka, altánek nebo rozhledna. V zámku samotném je dnes expozice místního řezbáře. Poměrně novou atrakcí v místě je před několika lety otevřené muzeum kočárů, kde se nachází také několik exemplářů vyrobených v kopřivnické manufaktuře Ignáce Šustaly. Hned v sousedství je také Hasičské muzeum.

Zpáteční cesta vede částečně po naučné stezce Velký Kosíř úbočím stejnojmenného vrchu. Cílovou stanicí jsou Čelechovice na Hané. Jednou z pozoruhodností obce je pravoslavná kaplička sv. Trojice. Přestože bylo hezké počasí, zájezdu se zúčastnilo pouze 9 lidí. Cesta vlakem si vyžádala několik přesedání, protože ale vlaky na sebe dobře navazovaly, tak to nevadilo. Jediným problémem zůstalo zpoždění vlaku z Prostějova do Olomouce na zpáteční cestě, kvůli kterému se skupina do Kopřivnice vrátila o dvě hodiny později. Zpožděním na železnici vznikl v Olomouci čas, který skupinka využila pro zhodnocení a plánování dalších vlakových výletů.

Ondřej BurelTisk Tisk