Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Rychlebské hory 3.-6.7.2010

Rychlebské hory 3.-6.7.2010


Akce roku 2010, Pozvánka, Fotky

3.-6.7.2010

Autobus fy Japarkar řízený p. Jaroslavem Petrášem naložil 46 turistů po trase Štramberk, Kopřivnice, Nový Jičín a vyrazil směr Jeseník.

Po malém občerstvení a výměně názorů, že zabíráme vyhrazený plac taxikářům u jesenického autobusového nádraží, vyráží různě velké skupinky směr Černá Voda. Ti nejzdatnější přes Křížový vrch se stylovou restaurací u kostelíka na rozhlednu Zlatý chlum, pokračujíc k vyhlídce Čertovy kameny sešli do České Vsi, odkud vystoupali do lesů nad lázněmi Jeseník a kolem Studničního vrchu na Hradisko se zříceninou hradu Kaltenštejn, a to už bylo jen 1km na turistickou ubytovnu Nová radost, místo ubytování a stravování našeho čtyřdenního zájezdu. Ti méně troufalí se vydali přímo do lázní, a pak směr SZ. Pár z nás si zašlo v tomto slunečném počasí za překrásnými výhledy na Medvědí kámen, někteří si z trasy odskočili k zatopenému lomu Brankopy, ovšem bez koupání – divokost přírody a ne příliš čistá voda je odradily. Protože to byla dosti nároční trasa – někteří hned první den našlapali kolem 24 km – večeře (zeleninový vývar a bramborový guláš) byla posunuta na 19 hodinu.

Ubytováni jsme byli na 3 – 6 lůžkových pokojích, sociálky na chodbách, k posezení velká restaurace ve dřevě a venkovní posezení, velký plac pro hraní badmintonu či pinkání s míčem. Na čepu Černá Hora, obsluha dokud se pilo.

Druhý den nás autobus vyváží nad Javorník do Travné. Odtud je to na Borůvkovou horu jen 4 km. Příjemné stoupání lesem, občas pěkné výhledy, dozrávající borůvky a nahoře : jedním slovem nádhera!!! Kryté přístřešky s posezením pro pěšáky i cyklisty, občerstvení a suvenýry, polní WC sice za 5 Kč, zato s vodou a voňavým mýdlem, galerie s výstavou a třešničkou na dortu je výstup na rozhlednu s překrásným kruhovým výhledem (ani vstupné tu po nás nikdo nechtěl). Tři čtvrtiny z nás míří po zelené a žluté zpět do Travné, odkud autobus sjíždí do Javorníku, hrstka poznáníchtivých schází po zelené do Račího údolí, obhlédnout zříceniny Pustého zámku a Rychleb a rozhlédnout se z Čertových kazatelen. Scházíme se všichni v Javorníku, někteří si čas do odjezdu krátí prohlídkou zámku Jánský vrch, někteří fandí Berdychovi ve finále Wimbledonu, a jsou tací, co stíhají obojí. Večeře o půl sedmé nabízí kuřecí vývar a kuře na paprice s těstovinami. Někteří průzkumníci se vydávají koupat do lomu Rampa a přicházejí nadšeni. No uvidíme zítra.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Po snídani se jde jak říkám já „kolem komína“. Pan řidič toho večer předtím využil a družil se s personálem tak vehementně, že si ustlal v zavazadlovém prostoru svého plechového miláčka. Někteří z nás si plánují odpočinkový den, a přestože je pod mrakem, a tudíž ideálně pro výšlap, míří k zatopeným lomům přímo. Většina však kráčí po naplánované trase na Smolný vrchVenušiným miskám, a přes Boží horu do Žulové. Cestou nás provází i občasný mírný deštík, ale po něm k večeru vykukuje sluníčko. Na koupání také dojde a je to moc prima, někteří kromě Rampy objeví a vyzkouší lom Starost či lom Jana Vycpálka. K večeři máme česnečku, špenát s uzeným a bramborovým knedlíkem, takže pokud mohu mluvit za ostatní, s kvalitou a kvantitou jídla nebyl během pobytu sebemenší problém.

Ráno v den našeho odjezdu nás vítá pořádným deštěm. Ten téměř ustává, když se všichni svorně vydáváme po modré značce z Nýznerova k vodopádům Stříbrného potoka. Někteří odvážlivci nemají vody dost a jdou horský potok vyzkoušet jen tak v plavkách! Od Nýznerovských vodopádů již jen stoupáme lesem až k rozcestí Tři studánky pod Smrkem a Dlouhou dolinou sestupujeme k žel.stanici v Horní Lipové. Díky několika žíznivým a hladovým turistům nestíháme plánovanou prohlídku jeskyní Na Pomezí, a protože další by byla možná až za hodinu, a zájem má jen 12 lidí, je rozhodnuto – vyjíždíme k domovu.

S pokusem podělit se alespoň z části o nezapomenutelné zážitky se loučí Radka Blahutová – vedoucí zájezdu.

Zapsala Radka Blahutová – vedoucí zájezdu
Tisk Tisk