Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Jarcovská gula

Jarcovská gula


Akce roku 2010, Pozvánka, Fotky

Sobota 10. 4. 2010

Náš výlet navazuje na předchozí přednášku věnovanou historickému vývoji v našich zemích na sklonku monarchie a během 1. světové války. Do tehdejšího dění zasáhl také Prof. Masaryk, poslanec rakouského parlamentu, který kandidoval právě za Valašsko. Pojďme se podívat do jeho volebního obvodu, jehož centrem bylo Valašské Meziříčí.

Ranním vlakem odjíždíme do Bystřičky. Kousek za mostem přes Vsetínskou Bečvu stojí tzv. Češkův mlýn, jehož mlynářka ve věku 94 let je dodnes v aktivní službě. Jen o několik kroků za ním začíná cesta dost zostra stoupat. Nikomu to nevadí, protože všichni po ránu překypují energií a někteří i humorem (což je časem přešlo). Po třech kilometrech se zastavujeme v místech nazvaném U lipky s pomníkem T. G. Masaryka a malým přístřeškem. Po krátkém vydechnutí a občerstvení nás cesta lesem pod vrcholem Píšková (578 m) dovedla až do sedla, kde se zrovna těžilo dřevo.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

V sedle Pod Píškovou nalezneme kromě božích muk druhý z pomníčků prezidenta osvoboditele. Tady se rovněž napojujeme na stejnojmennou naučnou stezku. Kolem dalšího poutního zastavení, věnovanému osidlování zdejších hor, docházíme na nezalesněný vrchol Krplov s volně přístupnou dřevěnou rozhlednou. Z vyhlídkové plošiny přehlédneme Valašské Meziříčí, okolní vísky a kopce. Pokud by počasí dovolilo (to bohužel nebyl náš případ), jistě by se na obzoru objevil i některý z vrcholů Beskyd nebo podhůří.

Za hlavním cílem však musíme na opačnou stranu kopce. Na svahu v lese nad obcí Jarcová nachází se osmimetrová osamoceně stojící pískovcová skála nazvaná Jarcovská gula, známá též jako Čertův kůl. Váže se k ní jedna z variant notoricky známé pověsti o čertovi, který tentokráte po kohoutím zakokrhání upustil poslední kámen, když měl za noc na kopci postavit mlýn a změnit tok Bečvy. Tuše podle zaražených skob lze usoudit, že skála bude oblíbeným lezeckým cílem.

Z Jarcové výprava pokračuje po levém břehu Vsetínské Bečvy přes Poličnou až do Valašského Meziříčí. Obloha nám celý den ukazuje typické aprílové počasí, ale i v tomto případě platí, že není špatné počasí, je jen špatné vybavení (oblečení). Našeho výletu se zúčastnilo celkem 14 turistů.

Ondřej BurelTisk Tisk