Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Beseda Františka Blably o cestě do Himálají

Beseda Františka Blably o cestě do Himálají


Akce roku 2010, Pozvánka

Pátek 19. 2. 2010

V pátek 19. února měl náš člen, pan František Blabla, besedu v Domě dětí a mládeže o své dobrodružné cestě do Nepálu a Himálají. Téma besedy bylo jistě velice atraktivní, na druhé straně to byla jeho první beseda pro náš klub, a tak jsme byli zvědavi, kolik návštěvníků naši akci navštíví. Výsledek však naprosto předčil očekávání – přednášku přišlo navštívit přes 60 lidí! Ještě štěstí, že tentokrát jsme měli k dispozici velký sál v přízemí, kde i počet židlí byl tak akorát.

Záběry z besedy

František Blabla začal svou besedu vyprávěním o přípravě na svou dalekou cestu, o tom, proč se tam vydal i v poměrně zralém věku, že si splnil svůj dávný sen. Poutavě vyprávěl o svých problémech před zájezdem, kdy nečekaně onemocněl, o neskutečných potížích při důkladných kontrolách zavazadel na letišti v Londýně, kde, neznaje slova anglicky, byl jen pasivním účastníkem dějů.

Letadlem jsme ve vyprávění přesunuli do Dillí a dále do Káthmandu. František nás zcela zaujal svým líčením jednotlivých dnů zájezdu a neskutečnými historkami, které zažil. Nezamlčel své problémy ve vysokých nadmořských výškách, na které se nedá aklimatizovat ani každodenními výšlapy na Javorník. Poutavé bylo vyprávění o tom, jak se v horách ztratil, a tři dny se protloukal jen za pomocí cizích turistů, aniž by ho kdokoli z české výpravy, včetně průvodce, postrádal. Domluva byla velice těžká vzhledem k jazykovým problémům. Záchranu přineslo až setkání s jazykově blízkými Poláky a ochota všech, včetně místních lidí, kteří ho nenechali na holičkách.

Fotky Františka Blably

Bylo toho ještě mnoho, o čem pan Blabla vyprávěl. O namáhavých túrách, o neuvěřitelně fyzicky zdatných místních nosičích, místních průvodcích – šerpech, o karavanách yaků při přepravě nákladů… Vůbec jsme netušili, jak umí svým vyprávěním zaujmout, přestože jsme již měli možnost přečíst si jeho článek o této cestě na našem webu. Živé vyprávění však nic nenahradí. Málem nedošlo na vlastní promítání ze zájezdu, kdyby Aleš jemně nepřipomněl připravené videoukázky. I tak už nedošlo na vlastní fotky pana Blably, protože čas už opravdu hodně pokročil, a museli jsme uvolnit prostory dalšímu programu.

V Nepálu se pan František setkal se školou, kterou tam založil známý horolezec Edmund Hillary. Každá výprava tam rozdává místním dětem nějaké drobnosti, také František byl vybaven starostou města Kopřivnice tužkami, pastelkami, omalovánkami… Pana Františka napadlo, že by bylo dobré podpořit také jiné nepálské děti, ne jen tu jednu školu. Setkal se s českou organizací Nepálky, která organizuje finanční pomoc pro vzdělání 3 nepálských dívek. Máte-li někdo zájem také přispět, číslo konta a další podrobnosti se dozvíte na internetové adrese http://nepalky.webnode.cz/konto-nepalky/. Každý, kdo přispěje, bude na tomto webu zveřejněn. Pana Františka tam také najdete.

Jak jsem již naznačil, beseda se velice vydařila. Pan František by vyprávěl celé hodiny, kdyby byla ta možnost. Posluchači by to jistě uvítali, byť ne najednou v jednom zátahu. Snad se tedy pan Blabla zase někdy s námi podělí se svými bohatými zážitky ze svých cest, budeme se těšit.

SaraMala.jpg NimaMala.jpg ChandaniMala.jpg

Sára, Nima a Chandani – Web nadace Nepálky

Zapsal Vladislav Kadlec
Tisk Tisk