Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Památky kolem nás III

Památky kolem nás III


Akce roku 2010, Pozvánka, Fotky

Sobota 20. 3. 2010

Neplánovaná akce, kterou jsme neměli v kalendáři našich akcí. Počasí jak na houpačce, jednou krásně, podruhé sněží, místy přízemní mrazíky, sníh už pomalu odtává – tak začal měsíc březen. I když jsme měli za sebou plno akcí – promítání, country bál, přesto nás to už láká ven. Ale co udělat, co vymyslet, kam zajít? Zapracovala náhoda. V průběhu měsíce jsem navštívil výstavu na Fojtství, kde probíhala výstava „Jak se žilo v Kopřivnici“. Navštívil jsem ji a byl jsem spokojen. Zároveň mě napadá myšlenka – přiblížit všem zájemcům o historii další méně nebo více známé památky v našem okolí.

Od myšlenky není daleko k činu a po domluvě s Alešem a Vláďou Kadlecovými dáváme v předstihu na naše nástěnky a na náš web informaci o konání této akce. A je tady sobota 20. 3. Přicházím ke Katolickému domu v Kopřivnici, kde se má od 8:30 hod. konat tato akce. Bohužel se zdržím a tak dorazím až v 8:33. Omluvím se za prodlení, přivítám všechny účastníky dnešní akce a jsem příjemně překvapen, že jsou zde i děti, a ihned vyrážíme.

První naší zastávkou je bývalé zemanství (dnes v majetku soukromé firmy). V krátkosti se zmíním o historii tohoto objektu. O prvním zemanství se píše již roku 1587, že je zakoupil Jan Tichavský – hajný od biskupa Stanislava Pavlovského – majitele zdejšího panství. Zmíním se o zemanu Janu Raškovi, který zde choval 60 – 100 volů, které vykrmil a prodal řezníkům, jen jazyky si vždy z těchto volů vymínil.

Přesouváme se ke kostelu a ke kříži u kostela. Zmíním se, kde stál starý dřevěný kostel, že v dubnu 1893 se začalo se stavbou nového, nynějšího kostela, že do zimy byl pod střechou, v roce 1894 se dostavěl a již v roce 1895 byl vysvěcen a plně k dispozici pro občany. Přidám pár zajímavostí.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Pomalým tempem se přesuneme k Mariánskému sloupku s Panenkou Marií pod zahrádkami. Zmíním se, že byl postaven manželi Františkem a Klárou Kuchařovými v roce 1904. Tento sloupek všichni neznali, nebo u něho nebyli.

Přesuneme se k Muzeu Fojtství. Zmíním se ještě o Váňově kříži, Váňově kameni a selské rebelii z roku 1695, a pak už navštěvujeme výstavu „Jak se žilo v Kopřivnici“, která končí 28. 3. Pozdravím se s Mgr. Ondřejem Šálkem, zmíním se v krátkosti o dnešní akci, a již nám nic nebrání v prohlídce exponátů, fotografií na této výstavě. Opravdu je zde mnoho k vidění. My starší zavzpomínáme nad sklenicemi od sodovek, ručním nářadím (některé věci se používají dodneška). Prohlédneme si staré kočáry.

Je 10:10 hodin, kdy se s účastníky dnešní sobotní vycházky rozloučím. Výstavu do dnešního dne navštívilo 511 lidí. Příjemně mne překvapilo, že se této akce zúčastnily i děti. Mnozí účastníci byli na takové akci poprvé, někteří památky a jejich historii neznali. Krásný předjarní den, sluníčko hřálo, teplota přes 12°C, když jsme vycházeli, lidé, které tato procházka zaujala, co víc si může vedoucí akce přát.

Poznámka: I když jsem se s některými turisty bavil o této akci již dříve, některým jsem vysvětloval, kam půjdeme, dokonce mi i někteří podepsali, že se této akce zúčastní, tak nedorazili. Ale přesto se zúčastnilo dost lidí – celkem 20. Prostě – kdo chce, ten přijde a čas si udělá.

Děkuji všem a příště zase nashledanou.

Zapsal Josef PorubaTisk Tisk