Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Oslavy 110 let turistiky na Bílém kříži

Oslavy 110 let turistiky na Bílém kříži


Akce roku 2010, Pozvánka, Fotky

Úterý 28. 9. 2010

Úterý, státní svátek 28. září 2010. Je 7:30 hodin. Vítám se s řidičem malého autobusu Tondou Ripperem a jedeme do Štramberku na „Palárnu“. Posbíráme turisty přihlášené na tento zájezd, dále pak u hotelu a benzínové pumpy v Kopřivnici a už jedeme v počtu 20 turistů, z toho 18 členů našeho KČT Kopřivnice, přes Frýdek-Místek až na Visalaje, odkud v 9 hodin po modré značce vyrážíme směr Bílý kříž, kde se konají oslavy 110 let turistiky.

V 9.45 jsme na místě, posedíme v hotelu Sulov, kde si poslechneme skupinu „OLZA“, která hraje písničky, jež všichni známe a rádi si je poslechneme. V 11 hodin je před hotelem slavnostní zahájení. Toto provedl předseda Moravskoslezské oblasti KČT Břetislav Boháč. Postupně se představují další řečníci – Honza Sládek, Honza Havelka, ať již ze spřátelených klubů českých, slovenských i zástupci polských turistů, kteří všichni zdraví zdejší přítomné turisty.

Počasí na draka, prší, nevlídno, mlhavo, kolem 9°C, zima, chlad, ale nás turisty to neodradí a v 11.30 po ukončení slavnostní fanfárou vyrážíme s Honzou Sládkem na historickou vycházku po zajímavostech a objektech na Bílém kříži. Zmíním se o této vycházce z mého pohledu a z pohledu těch, kteří jsme se této vycházky zúčastnili – neměla chybu, jak jsme všichni konstatovali.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Vyrážíme od hotelu Sulov. První zastávkou je bývalá usedlost Pavloskových (Weiskreuz), po které zbyl jen navršený kopeček, pak následuje samotný Bílý kříž a jeho historie, dále bývalá Josefinka, také po ní nic nezbylo, další objekty – pomníček na střet s banderovci, zvonička, kaplička – těch zajímavostí, ale hlavně příběhů, poutavého vyprávění Honzy Sládka – to nemělo chybu. Jedna historie a příběh lepší než druhý. I když prší neustále, tak této vycházky, která trvala skoro tři čtvrtě hodiny, se zúčastnilo přes padesát lidí, možná i víc, vždyť jsme se neustále tlačili co nejblíž, aby nám nic neuteklo. „Honzo díky“ – to vyprávění nemělo chybu. Pak si jdeme znovu sednout do hotelu Sulov, kde zpíváme se skupinou Olza a je nám fajn. Ve 13 hodin skupina přestává hrát a odjíždí, my v 13.15 taky odcházíme. Stále prší, pláštěnky, deštníky – ty jsme měli neustále na sobě.

Docházíme na Visalaje, posedíme v zdejší chatě, občerstvíme se a v 15 hodin odjíždíme za neustálého deště, ale nás dobrá nálada neopouští a při zpěvu dojíždíme do svých domovů, je 16:30 hodin.

Co dodat na závěr? Nakonec nás bylo – zástupců z Kopřivnice 25, protože jedna skupina přijela svým autem. Patřili jsme mezi ty, kterých bylo jako zástupců z různých klubů skoro nejvíc. Pohoda a až na to počasí akce velmi dobře připravená s vycházkou, která – opět musím podotknout, neměla chybu.

Zapsal vedoucí akce J. Poruba

Tisk Tisk