Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Memoriál Jana Zajíce ve Vítkově – 20. ročník

Memoriál Jana Zajíce ve Vítkově – 20. ročník


Akce roku 2010, Pozvánka, Fotky

Středa 17. 11. 2010

V 6:24 odjíždíme vlakem z nádraží v Kopřivnici. Přestupy ve Studénce, Suchdolu nad Odrou, a v 8:10 jsme ve Vítkově. Fotíme, obdivujeme zdejší kostel – zatím zvenku, později jsme se dostali i dovnitř. V 8:28 navštívíme hrob Jana Zajíce, má zvláštní náhrobek od sochaře Olbrama Zoubka, nelze přehlédnout, a protože máme ještě čas do slavnostního zahájení, které začíná v 9:30, navštívíme ještě cukrárnu na náměstí. Někteří z nás si dají kávu a zákusek, ale hlavně jsme v příjemném prostředí v teple. Venku je sice nějakých 10°C, ale je nevlídno, padá mlha a nám je tady fajn.

V 9:20 se zvedáme – docházíme ke hrobu, kde pan starosta ing. Pavel Smolka vzpomene 20. výročí smrti místního rodáka Jana Zajíce. Zmíní se, že měl rád lesy, přírodu, a položí kytici k jeho hrobu. Pak nás pozve na turistickou vycházku do Podhradí a na hrad Vikštejn.

Vyrážíme. Ještě se zajdeme podívat do Kulturního domu na výstavu fotografií Jindřicha Streita „Lidé Vítkovska“ od 10 hodin do 10:30 hodin. A pak už na trasu.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Je to pohodová vycházka, jen trochu stoupání z Podhradí na hrad Vikštejn, kde nás očekává malé občerstvení od pořadatelů. Čaj s rumem, opečený párek, hořčice, chleba, okurek. Tak to nám tedy bodlo. Navíc dostáváme na tuto akci Pamětní list. Povykládáme, posvačíme, a ve 12:30 odcházíme po rozloučení do Podhradí do rekreačního střediska České pošty, kde ve 13 hodin začíná recitál zpěvačky Evy Henychové (pokud nevíte, o koho jde, jedná se o mladou dívku ze seriálu „My holky z městečka“. Je radost se s ní setkat. Požádám ji ještě před vystoupením o společnou fotku. Je moc ochotná, a tak máme na ni vzpomínku. Začíná samotné vystoupení. Krásné, podmanivé melodie, které nás chytnou za srdce, to člověk skoro ani nedýchá. Je to krásné vystoupení. Někteří s omluvou odcházejí, že chtějí chytit vlak, ale většina zůstává. Před vystoupením jsme i my z Kopřivnice zvažovali, že zůstaneme jen chvíli, ale nakonec zůstáváme na celé vystoupení, a nelitujeme. Odcházíme až po patnácté hodině, nadmíru spokojeni.

Šlapeme zpátky do Vítkova s krásným pocitem. Vystoupení nemělo chybu. Docházíme do Vítkova, do 17:29, kdy nám jede vlak do Kopřivnice, máme ještě čas. Zastavujeme se v jedné restauraci, je zde strašně nakouřeno, a tak se přesouváme do restaurace „U dvou růží“. Mají zde rybí hody, a tak toho využíváme a dáváme si něco dobrého k jídlu a pití – někteří z nás steak ze žraloka buď s majonézou, nebo švestkovou omáčkou s hranolky, někteří kapra, a pak spokojeně odcházíme. Vlak stihneme v pohodě, v Kopřivnici jsme v 19:34. Rozloučení s kamarády, popřání krásného zbytku dne a cesta domů.

Co na závěr? Je to poprvé, co jsme navštívili tento memoriál. Musím ale říct, že tato akce byla velmi zdařile připravena, a velmi se nám líbila.

Jan Zajíc

  • * narodil se 3. 7. 1950 ve Vítkově
  • † upálil se 25. 2. 1969 v Praze jako druhá živá pochodeň po Janu Palachovi na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a okupaci ČSSR.

Eva Henychová

  • * 8. 9. 1974 ve Zlíně. V 11 letech hrála v seriálu „My holky z městečka“. Krásně zpívá.

Zapsal vedoucí akce J. PorubaTisk Tisk