Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Brigáda na úklid okolo rozhledny ke Dni Země

Brigáda na úklid okolo rozhledny ke Dni Země


Akce roku 2010, Pozvánka, Fotky

Byli jsme požádáni, jestli bychom nemohli my turisté přispět nějakou akcí ke Dni Země. Nakonec byla domluvena brigáda na úklid okolo rozhledny na sobotu 17. 4. Proč ne, jdeme do toho. Propagace na všech úrovních v předstihu – dáváme na vědomost nejen našim turistům, ale i občanům města, na co se chystáme, co je účelem brigády, co vše je třeba udělat.

Shromaždiště je u Katolického domu v 9 hodin. Dostávám k této akci igelitové pytle, sáčky, igelitové rukavice. Od pondělí 12. 4. ale prší, když neprší, aspoň mží. Všude plno vody, bahna, a to vše trvá až do čtvrtku. V pátek se udělá lepší počasí, ale hlavně že neprší. Dokonce padaly i úvahy přesunout brigádu na jiný termín. Ale sobotní ráno vše vynahradí. Nádhera, sluníčko začíná svítit. Již předtím jsem se s některými členy domluvil, odkud půjdou, ať vyrazíme z různých směrů a zbytečně si nezacházejí a pokryjí se všechny trasy k rozhledně. Taky jim rozdám prostředky na tuto akci.

Vyrážíme v 9:05, když jsem shromážděným turistům – brigádníkům řekl, jak půjdeme, kterým směrem. Rozdělili jsme se a pokryli 7 tras. Sbíráme vše, co je poházené v okolí stezek, ale i hlouběji v lese, ať už jsou to pet láhve, igelitové sáčky, plno sklenic, lahví, střepů a jiného odpadu jako umakartu, PVC, podlahových krytin, zbytky kočárků. Člověk si vůbec nedovede představit, proč to ti lidé tahají až do lesa na nepřístupná místa, místo toho, aby to vyhodili v městě do kontejnerů (to jim dá ale dřinu – je to prostě nepochopitelné). Tak postupujeme, někdy rychleji, některé skupiny narazí na více takového neřádstva, ale všichni se snaží.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

První skupiny dorážejí okolo půl jedenácté, předáváme pytle s nasbíraným odpadem. Přijíždí Kabelová televize Kopřivnice. Chtějí po nás, že by natočili nějaký šot z brigády a nějaký rozhovor. Tak bereme pytle opět do rukou a znovu pročesáváme okolí rozhledny a sbíráme – no připadám si asi jako ruští vojáci, když v roce 1945 dobyli Reichstag v Berlíně a kvůli kamerám vztyčovali vlajku ještě jednou. Ještě proběhne rozhovor s paní redaktorkou, kde vysvětluji, že to nebyla naše první akce, že jsme se v minulých letech podíleli na čištění Kopřivničky a přilehlých ploch, na čištění a malých opravách tabulí Naučné stezky. Taky si postěžuji na nepořádné lidi. Rozhovor ukončen, Kabelovka odjíždí.

Jako odměnu dostáváme volný vstup na rozhlednu. Docházejí další skupinky. Poděkuji všem našim členům, bylo jich 18, a jedné nečlence za účast a rozloučím se se všemi.

Co dodat na závěr? Snad jen to, že největší odměnou pro nás bylo krásné okolí, vyčištěné od všeho haraburdí, co do lesa, polí a luk nepatří. Také poděkování – protože nejen starší, ale i děti se zúčastnily této akce a byly spokojeny. A hlavně ten pocit z dobře odvedené práce. Příjemně mě překvapil i počet účastníků, kteří na tuto akci dorazili.

Samozřejmě, že se našli i takoví, co prohlašovali, že přijdou a stvrzovali to i svým podpisem. Možná si vzali vzor z našich politiků, ale největší poděkování nám všem vyjádřila příroda, jak krásně prokoukla do dalšího období. A určitě slušní lidé, kteří půjdou po cestičkách a trasách, kde to bude v pořádku, než nějací „masňáci“ zase něco zde zapomenou a zahodí. Ti ovšem na takovou akci nepřijdou. Škoda.

Zapsal Josef PorubaTisk Tisk