Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Buchlov – Buchlovice

Buchlov – Buchlovice


Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

Neděle 31. 5. 2009

Další z cyklu „Za krásami našich hradů a zámků“. Tentokrát jsem vybral hned dva – hrad Buchlov a zámek Buchlovice. Jsou v těsném sousedství – pěšky vzdálené jen 3,5 km. Prvotní obavy, že se zájezd vůbec neuskuteční nebo bude málo účastníků (z důvodu toho, že den předtím jsme pořádali zájezd na přečerpávací stanici Dlouhé Stráně a plně jsme obsadili autobus) – se nenaplnily.

Vyjíždíme v 6:05 od benzínové stanice v Kopřivnici, po cestě přibíráme další účastníky zájezdu a nakonec nás jede 48. Do Buchlovic přijíždíme v 8:30. Tady se k nám připojil Pavel Kadlec, který přijel ze své ubytovny z nedalekých Kunovic. Stále poprchává, ale to nic pro nás neznamená, nás turisty a příznivce turistiky takové počasí nemůže odradit. V počtu 18 vyrážíme na nejdelší trasu dnešního dne. Vytáhnout deštníky, nahodit kapuce a jde se. Před sebou máme 13 km.

Kráčíme po žluté k bývalým lázním Leopoldov – Smraďavka – mají to tady hezké a neustále něco opravují. Chvíli se zdržíme u pamětního kamene z konce 16. století, kde byl zavražděn bývalý hradní pán Buchlova pan Jindřich ze Zástřizl. Nezbytná fota a kráčíme dál k hradu Buchlovu. Trochu prudší stoupání, ale už se před námi vynořuje silueta hradu, a ve 12 hodin jsme už u hradu. Někteří jdou na prohlídku hradu, někteří do galerie, nebo se posilnit do stylové restaurace „U Špalka“. Postupně se rozcházíme, někteří z nás si ještě zajdou k nedaleké kapli Barborka, a pak sestupujeme k zámku v Buchlovicích.

Je 15 hodin a navštěvujeme zámecký park s množstvím pávů. Někteří účastníci zájezdu jsou překvapeni pávy – jejich čepýřením a nadbíháním samičkám, ty však si jich nevšímají a projevují zájem jen o dobroty, kterými je krmí náš přítel Ferko nebo i další účastníci. Občas se ozve zavřeštění pávů – odmítnutých nápadníků, spouště fotoaparátů cvakají. Mnoho našich turistů je zde poprvé a tak jdou i na prohlídku zámku, který patří mezi jeden z nejkrásnějších. My ostatní, kteří jsme zde již byli, se kocháme stromy a keři v okolí zámku, parkovou úpravou. Vykoukne i sluníčko a udělá se hezky. Na teploměru dokonce v jednu chvíli bylo i 20°C.

 

Další fotky ve fotogalerii zde

Spokojeni, někteří mírně unaveni (stačili i zakufrovat) se loučíme s Buchlovicemi, a v 17:05 odjíždíme ke svým domovům. Opět se mírně rozprší. Ještě jedna malá zastávečka a v 19:45 poslední z účastníků tohoto zájezdu vystupují u benzínové pumpy v Kopřivnici, odkud jsme ráno vyráželi na tento zájezd.

Závěr – všichni přítomní, kteří zde ještě nebyli, navštívili zámek v Buchlovicích, hrad Buchlov, někteří i kapli Barborku, našlapali víc jak 15 km, shlédli zámecký park s mnoha krásnými stromy. Opravdu bylo se na co dívat. Při cestě autobusem za Vsetínem nás chytla taková úlicha, že tohle nás chytit někde na trase, byli bychom jak zmoklí psi. Ale i to počasí nebylo zas tak hrozné.

Při zpáteční cestě se rozloučím s účastníky zájezdu, pozvu je na další naše akce, poděkuji všem, kteří pomáhali při zajištění tohoto zájezdu, panu řidiči Bílkovi, že jsme v pohodě, živi a zdrávi byli dovezeni ke svým domovům. A nezbývá mi než si zanotovat „Ej od Buchlova větor věje…“ a vzpomínat na jeden ze zájezdů, který se už nebude v takovém sestavení a počasí opakovat, a těšit se na další akce.

Zapsal Josef Poruba

Tisk Tisk