Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Výšlap – z dějin čs. letectví – „Příborsko v oblacích“

Výšlap – z dějin čs. letectví – „Příborsko v oblacích“


Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

Neděle 11. 1. 2009

Mrzne jen to praští. Na teploměru –12°C. Krásné zimní počasí, poprašek sněhu pod nohama, je 7:55, a my se dnes chystáme do Příbora na výstavu z dějin čs. letectví nazvanou „Příborsko v oblacích“. Ještě na vysvětlenou, kdo je to my. My – to jsou členové KČT Kopřivnice v počtu 9, kteří projevili zájem navštívit tuto výstavu v prostorách muzea v Příboře. Počkáme ještě na poslední opozdilce, všechny přivítám, a v 8:05 vyrážíme přes Paseky, kolem kapličky a kříže, které jsou posprejované vandaly, na tuto výstavu. V 9:05 jsme na místě, zakupujeme si vstupenky.

 

Více fotek ve fotogalerii zde

Navštěvujeme Regionální muzeum – je zde stabilní výstava z dějin Příborska a okolí. Zájemcům, kteří mají chuť poslouchat, řeknu o zbojníkovi Ondrášovi – jehož mají ve vitríně, a o jeho smrti. Zmíním se také o Janu Sankanderovi a jeho smrti od nekatolických stavů v období Třicetileté války. Podíváme se na výstavu betlémů a už odcházíme do druhé části muzea, kde je zmiňovaná výstava o letcích. Je na co se dívat. Výstava je proložena množstvím fotografií – vznikem čs. letectva, bojem našich občanů za II. světové války proti fašistům. Zde mnoho z nás zaujaly fotografie F. Fajtla – * 20. 8. 1912 Donín, okr. Louny, † 4. 10. 2006 Praha, který bojoval jako pilot v Anglii, a jehož knížky mnozí z nás četli a hltali. Vidíme modely malých letadel, na kterých létali naši špičkoví letci, model letiště v Kopřivnici, uniformy letců z II. světové války i uniformy pozdějších pilotů, různé druhy odznaků, dokumentů, letecké přístroje i katapultovací křeslo pilotů stíhaček – opravdu je na co se dívat – je toho dost. Dozvídáme se, že letiště v Mošnově zahájilo svoji činnost 16. října 1959. K vidění je toho víc než dost.

Nejdřív jsme zde byli sami, ale postupně přicházejí další zájemci o výstavu. Pořadatelé opravdu nepřeháněli – i když výstava byla jen v jediné místnosti, stála za to. Zdržíme se zde do 10:15 hod. Pak odcházíme – tedy skupina čtyř účastníků, kteří se po stejné cestě vracejí zpět ke svým domovům. Ostatní zvolili jinou trasu. Pěkně nám to ubíhá, máme si co říci. O chystaných zájezdech, co kdo z nás viděl a která místa navštívil, nebo kam se chystá v tomto roce.

Je 11:20 a jsme doma. Spokojeni, našlapáno 10 km. Zájemci o letectví a letadla shlédli krásnou výstavu, takže se nakonec akce povedla. Zároveň to byla první akce našeho klubu v tomto roce.

Zapsal Josef Poruba

Tisk Tisk