Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Promítání ze zájezdu do Turecka – 20.2.2009

Promítání ze zájezdu do Turecka – 20.2.2009


Akce roku 2009, Pozvánka, Podrobné info o promítáníFotky

Pátek 20. 2. 2009

V pátek 20. února proběhlo v Šustalově vile promítání ze zájezdu do Turecka, kterého se Aleš zúčastnil s cestovní kanceláří Vsacan Tour od 13. do 26. dubna 2008. Byl to obsáhlý komentovaný dokument s originální hudbou, který i s krátkou přestávkou trval celé 2,5 hodiny. Tak dlouhé promítání jsme ještě neměli, i proto tedy to mírně zvýšené vstupné. Tentokrát se nás sešlo trochu méně, necelých 40. Těžko říci, zda to způsobila ta desetikoruna navíc, délka promítání, období chřipky a nachlazení, nebo snad menší atraktivnost země? To poslední snad ne, stěží bychom našli zemi s bohatší tradicí a kulturou, která zde byla dávno před naším letopočtem.

Promítání bylo rozděleno do jednotlivých dní zájezdu. Nejdříve jsme navštívili maďarské město Szeged na řece Tisze, která toto město hodně poničila při velké povodni v roce 1879. Mezi nejznámější památky patří kostel Panny Marie a Muzeum Ference Móra.

Pak už jsme přes Srbko projeli do země, ležící na dvou kontinentech. V evropské části Turecka jsme navštívili město Edirne s rozsáhlou Selimovou mešitou, vrcholným dílem islámské kultury. Pak jsme projeli přes průliv Dardanely do asijské části. Jméno Dardanely pochází od Dardana, syna Dia a Elektry, resp. od řeckého starověkého města Dardania, které bylo podle něj pojmenováno.

 

Všechny fotky můžete shlédnout ve fotogalerii

Bylo toho mnoho, co všechno jsme mohli v tomto filmu shlédnout. Zbytky starověké Tróje s replikou Trojského koně, velkolepou akropoli Pergamon, slavná starověká města Milét a Efes s proslulým Artemidiným chrámem… Mohli jsme sledovat i výrobu talířů, váz a misek z červené a bílé hlíny, dozvěděli jsme se, že Turecko je velmoc ve zpracování kůže, viděli jsme i módní přehlídku, proslulé ručně tkané koberce

Samozřejmě nemohly chybět hlavní atrakce, jako Modrá mešita v Istanbulu a ohromný palác Topkapi, který se rozkládá na ploše 70 hektarů, Atatürkovo mauzoleum v Ankaře, závěsný most spojující dva kontinenty přes Bosporskou úžinu, travertinové terasy v Pamukkale (v překladu Bavlněný hrad) či podzemní města … Všechno se nedá ani vyjmenovat, kdo měl zájem, mohl vše vidět na vlastní oči.

Po skončení filmu promítl Aleš ještě upoutávku na příští besedu o Číně, která se uskuteční v pátek 6. března. Přednášet a promítat budou 2 světoběžníci, snad to opět přiláká větší návštěvu.

Zapsal Vladislav Kadlec

Tisk Tisk