Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Tematín a Toloľčanský hrad

Tematín a Toloľčanský hrad


Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

Sobota 29. 8. 2009

Je 2:50 hod. sobota ráno a začíná pršet, a my dnes máme jet na Slovensko na hrad Tematín a Topoľčanský hrad. My – to je KČT Kopřivnice. Potom přestává a vypadá to nadějně.

Vyjíždíme v 6:00 hod. ráno od benzínové pumpy. Přibereme postupně ostatní a v 8:40 už jsme v obci Lúka, odkud vyrážíme na hrad Tematín. Opět prší. Pláštěnky na sebe a jde se. Zastavuje auto lesní správy. Pán z něho nám říká, ať nikam nechodíme, že je tam strašná bouřka, blesky, hromy. Je 9:06 hodin. Po této výstraze odvádím většinu účastníků zájezdu k autobusu, který jsem mobilem přivolal zpátky a nechávám je nastoupit. Domlouvám se s řidičem Davidem, že v případě hrozného počasí by pro nás (to je devět turistů i se mnou) zajel. Já sám oznamuji účastníkům zájezdu, že jdu se skupinou, která odešla na hrad Tematín – že tam mám lidi a jdu za nimi. Ještě těm, kteří zůstali v autobusu, doporučuji náhradní trasu, a odcházím. Je 9:30 hodin.

Opět zastavuje auto s pracovníkem lesní správy a říká, ať ještě chvíli počkáme, ale to už doháním Šárku a Petra Benišovy a v 11:00 už jsme na hradě, kde jsme zastihli i zbývajících 6 našich turistů, kteří šli před námi. Jsem rád, že jsem tady. Po žádné bouřce, blescích ani památky. Jen dvakrát nad námi přeletělo letadlo. Naliju všem přítomným po kalíšku. Prohlédneme si hrad, povyprávím jim historku o Anně Rosině Listiusové a jiné historické zajímavosti.

V 11:25 odcházíme – stále prší, je nevlídno. Okolí hradu je v mlze – škoda. Ve 13:00 přicházíme ke Šport chatě na Bezovci.. Posvačíme a v 13:15 odcházíme. Marně hledáme zelenou značku. Naštěstí má Aleš Kadlec GPS, a tak dorážíme do Nové Lehoty, pak už se zelená značka objevuje, ale v jednom okamžiku se zase ztrácí, tak po ní pátráme. A pak už se konečně blížíme k Topoľčanskému hradu. Krásný pohled je na hrad – už se těším, jak si ho prohlédneme. Docházíme k bráně – je zamčená. Hrad je uzavřen. Tak alespoň společné foto s vlajkou. Zdržíme se před hradem od 15:25 do 15:35. Pak se ještě vyfotíme na blízkých skalách a v 15:45 přicházíme do obce Podhradie. Máme v nohách 18 km. Občerstvíme se, prohlédneme si nově postavený kostel, a v 16:53 odjíždíme směrem k nám do Kopřivnice, kam přijíždíme ve 20:45 hodin.

Co k tomu dodat? Ještě v autobuse poděkuji všem, kteří se jakýmkoliv způsobem na zájezdě podíleli, účastníkům zájezdu i panu řidiči Davidovi. Počasí nám nevyšlo, ale jinak byla v autobuse i při výšlapu pohoda a to je důležité. Opět se potvrdilo, že ne vždy to má vedoucí zájezdu lehké – ale vždy jde především o lidi, a na to se nesmí zapomínat. Značení na trase bylo dobré až na úsek z Bezovce do Nové Lehoty, kdy nebylo žádné nebo mizerné.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Co doporučit ostatním turistům? Za krásného počasí je hrad Tematín určitě nádherný i s okolím – vždyť v různých publikacích se uvádí, že patří mezi nejkrásnější zříceniny Slovenska. O uzavření Topoľčanského hradu se přesvědčíte, až když k němu dorazíte – opravuje se, je uzavřen. Po zpřístupnění bude určitě patřit jeho návštěva k nezapomenutelným zážitkům – zatím tam nejezděte, do hradu se nedostanete – opravdu škoda.

A proč jsme vlastně jeli na Tematín a Topoľčanský hrad? Nezbývá než se vrátit trochu do historie. O Čachtické paní, jejím životě, jejích kouscích bylo napsáno množství publikací, knížek, natočen film Báthory. Ale málokdo ví o šintavské čarodějnici Anně Rosině Listiusové, která na tomto hradě bydlela se svým manželem Stanislavem Thurzem, a nějakou dobu byla na něm jím i vězněna, právě za své krvelačné skutky. Ani já jsem to do nedávné doby nevěděl. Až z románů Andreje Štiavnického, kterého jsme osobně potkali na Čachtickém hradě, se dozvídám historii, která mě chytla za srdce. A tak návštěva hradu Tematín navazovala na náš zájezd na Čachtický hrad, který jsme uskutečnili 21. 6. 2009. Zájemci o historii, kteří navštívili hrad, byli i přes nepřízeň počasí rádi, že zde stanuli. Pevně doufám, že navštívíme i další hrady a zámky i v našem okolí, které nám přiblíží historii spjatou s osudy význačných a historicky zajímavých uherských žen, ale i obyčejných lidí.

Zapsal vedoucí zájezdu Josef Poruba

Tisk Tisk