- Oficiální stránky KČT Kopřivnice - http://www.kctkoprivnice.cz -

Skrzyczne – Beraní hora – 12.9.2009

Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

sobota

Letošní, v pořadí již čtvrtý výlet do Slezských Beskyd si kladl za cíl navštívení dvou nejvyšších vrcholů tohoto malebného pohoří. Protože Skrzyczne nebyl dnešním cílem, využili jsme rady průvodců a zdolali jej pomocí dvoudílné sedačkové lanovky.

Za pěkného počasí by se před námi z vrcholové části otevírala panoramata, která bychom očekávali někde v okolí Salcburku – Žywiecka kotlina s vodní hladinou Žiwieckého jezera, Malé Beskydy, hřebenovka Šindelné a Klimčeku nebo Pilsko a Babí hora na opačné straně.

Hřebenovka, kterou jsme absolvovali, patří mezi často chozené. Také se zde často vyskytují polomy. Nedávno zde však muselo dojít k ekologické kalamitě, protože řada stromů byla vytěžena a ty ostatní zůstaly suché. Mohly tedy být pěkné výhledy, jen nebýt těch mraků. Přímo na vrcholu nedaleko horní stanice lanovky stojí turistická chata – první a zároveň i poslední na trase. Její specialitou je smrťák zvaný „parzona kawa,“ proti níž jsou kávy známé z našich končin jen obyčejné čajíčky. V chatě se ohřálo jen několik jedinců, ostatní měli zřejmě naspěch. Kolem přístřešku na Malém Skrzyczném byla před námi Malinovská skála s charakteristickým pískovcovým útvarem pod vrcholem. Tady se celá skupina sešla. Kdo chtěl vidět více skal, musel odbočit na Vislanské Magurce po červené značce k nedalekému polomu a hustému borůvčí.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

To se už ale nad vrcholky stahovala mračna. Od skal na Magurce jsme pokračovali dále na jih, až se před námi z ničeho nic objevila ocelová konstrukce rozhledny na Beraní hoře. Po kratším oddechu nás čekal sestup úbočími a kolem vodopádů Bílé Viselky do Czarného, kde před několika lety naše putování Slezskými Beskydami začalo.

I přes některé peripetie s odhlašováním několika jedinců půl dne před odjezdem byl autobus nakonec plný. Dnešní akce se zúčastnilo 47 lidí a všichni už se těší na další trasy v této části vnějších západních Karpat.

Zapsal Ondřej Burel