Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Putování po Číně – 6.3.2009

Putování po Číně – 6.3.2009


Akce roku 2009, Pozvánka, Komentáře a zážitky J. Sovadiny, Upoutávka na promítání

Pátek 6. 3. 2009

V pátek 6. března se v Šustalově vile uskutečnila naše poslední beseda s promítáním před hlavní turistickou sezónou. Pozvání Aleše Kadlece přijali jeho kamarádi Kryštof Hyvnar s Martinou Rysovou, kteří nám zprostředkovali své zážitky z putování po Číně v létě loňského roku.

Jak vůbec přišli na nápad podívat se do této veliké země? Iniciátorkou byla Martina Rysová, která byla v Číně na roční stáži za účelem studia čínského jazyka. V létě loňského roku si pozvala své 3 kamarády – kromě již zmíněného Kryštofa Hyvnara také Zuzanu Rutovou a Jirku Sovadinu, jehož zážitky z cest jste mohli sledovat také na těchto webových stránkách.

Hlavním přednášejícím byl Kryštof Hyvnar, kterého Martina vhodně doplňovala. Povídání o veliké zemi s promítáním fotografií rozdělil do několika témat – cestování, protiklady, Velká čínská zeď, Xian, pokrmy, Mao a komunismus, zastávky hedvábné stezky, zázrak, volnočasové aktivity, jezero Xiqnghai hu, portréty, tibetský klášter, nakupování a nejhorší místa, soutěž.

V úvodu své velice zajímavé vyprávění zaměřili na naše převážně turistické publikum, a pohovořili o cestování – jak se tam dostat, za kolik, s jakým vybavením a s jakými problémy. Dále jsme viděli hlavní čínské město Peking i se Zakázaným městem a náměstím Nebeského klidu. Nemohla chybět Velká čínská zeď, a pak jsme navštívili velké město Xian, ve kterém Martina studovala.

Velice poutavě vyprávěli také o pokrmech čínské kuchyně, o jejich pálivých jídlech, zvláštních kombinacích chutí i nezvyklých pokrmů, jako jsou brouci a larvy. Zajímavostí pro nás určitě bylo i to, že Číňané chodí do hospod na jídlo, nikoli převážně na pití, jako u nás. Nemohli se nezmínit také o velkém čínském vládci Mao Ce-Tungovi, kterého Číňané stále zbožňují a nedají na něj dopustit.

Dozvěděli jsme se také, jak Číňané tráví volný čas – ranními procházkami, sportováním a hrami v parku před cestou do práce, chováním ptáků a cvrčků a procházkami s nimi, vášnivým hraním karet a podobně.

 

Zvláštností jsou způsoby, jak se Číňané fotografují – nikoli u turistických cílů, jak jsme zvyklí u nás, ale třeba u koše s odpadky, u zábradlí nebo v průjezdě. Naši 4 přátelé svým odlišným zjevem všude budili velkou pozornost, celé okolí je se zájmem sledovalo jako exoty, museli se nechat fotografovat třeba s celou školní výpravou.

Dalším zajímavým tématem byl způsob nakupování. K dostání je prakticky cokoli, u všeho se ale musí smlouvat. Pro našince je tam téměř všechno relativně levné – jídlo, městská doprava, např. v přepočtu za 2 koruny projezdíte celé velké město. Všude jsou k dostání levná teplá jídla a chlazené nápoje.

Na závěr přednášející pohovořili také o místech, kde byli zklamáni – např. proslulý chrám Šaolin, kde je to hodně zkomercializované, a také vyhlídka na Žlutou řeku s velkou sochou Maa, kde téměř nic k vidění není. Naopak nadšeni byli nečekaným zázrakem, který mohli vidět na vlastní oči – úplným zatměním Slunce.

Číňané kromě svého znakového písma stále častěji používají i latinku s anglickými názvy, ne vždy se jim však podaří správný překlad. Každý z nás jistě našel chybu v anglickém nápisu NO SOMKING s přeškrtnutou cigaretou, který měl být správně NO SMOKING.

Společné foto všech účastníků cesty po Číně.

Společné foto všech čtyř účastníků cesty po Číně

Zleva – Kryštof Hyvnar, Jiří Sovadina, Martina Rysová, Zuzana Rutová

Beseda byla velice zdařilá a měla velký úspěch. V průběhu besedy přednášející také zodpověděli dotazy diváků, kterých se sešlo přes 60. Představení trvalo přes 2 hodiny, a možná i proto bohužel téměř nikdo už neviděl a neslyšel závěrečný video přídavek – píseň vítající návštěvníky z celého světa v Pekingu, v městě loňských olympijských her.

Olympijska píseň – Beijing Welcomes You

Zapsal Vladislav Kadlec

Tisk Tisk