Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Promítání „Skandinávie, Lofoty – za nejsevernějším bodem Evropy“

Promítání „Skandinávie, Lofoty – za nejsevernějším bodem Evropy“


Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

Pátek 27. 11. 2009

V pátek 27. listopadu promítal Aleš Kadlec vlastní film ze svého zájezdu do Skandinávie v červenci letošního roku. Akce se opět uskutečnila v důstojných prostorách Lašského muzea v Šustalově vile. Nebyli jsme vůbec nadšeni zvýšením vstupného o 10 Kč v době nejhlubší ekonomické krize a nezaměstnanosti v našem regionu. Nakonec se však vedoucímu akce Pepíkovi Porubovi podařilo vyjednat alespoň snížení částky o 5 Kč na úkor našeho vlastního podílu na vstupném, který tak byl opravdu minimální a víceméně jen symbolický. Výsledné vstupné bylo tedy 25 Kč. Byli jsme proto příjemně překvapeni poměrně velkou návštěvností téměř 50 zájemců, z nichž téměř desítka se zúčastnila některé z našich akcí vůbec poprvé.

Dokument s hudbou a odborným komentářem Aleše pojednával o okružní cestě Skandinávií přes Polsko, pobaltské republiky Litvu, Lotyšsko a Estonsko do Finska, pak přes Severní polární kruh až na nejsevernější výběžek Evropy norský Nordkapp, a pak zpět pobřežím Norska a souostroví Lofoty do Švédska, a přes Německo zpět do vlasti. Tato 14-ti denní cesta v sobě obsahovala i návštěvu hlavních měst Tallinu, Helsinek a Stockholmu. Viděli jsme i olympijský stadion v Hesinkách, kde v roce 1952 získali 4 zlaté medaile manželé Dana a Emil Zátopkovi, finskou jezerní krajinu, norské fjordy a vodopády, vesničku Santa Clause za Severním polárním kruhem a půlnoční slunce, dozvěděli se spoustu zajímavostí.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde — Nebo malá ukázka z promítání zde

Jsme opravdu rádi, že se večer vydařil, a že účastníci byli spokojeni. Nemusím jistě zdůrazňovat, jak je náročné zpracovat téměř dvouhodinový dokument, sehnat všechny potřebné informace, a to i z cizích jazyků, nadabovat, sestříhat a skloubit s hudebním doprovodem. Film byl doplněn i krátkými sestřihy z nejzajímavějších míst z dostupných veřejných zdrojů.

Po skončení akce Aleš ještě promítl upoutávku na naše příští promítací akce, které se uskuteční na začátku příštího roku. I ta se doufám těšila pozornosti publika. Na programu bude totiž beseda s promítáním o evropské části Ruska, návštěva Nepálu a nejvyššího světového pohoří Himálaje, cesta do USA a Kanady včetně záběrů Niagarských vodopádů, a cesta vlakem napříč celým Ruskem Transsibiřskou magistrálou, kolem jezera Bajkal až do Vladivostoku ke břehům Japonského moře. Každé téma navštívil, zpracoval a bude prezentovat jiný přednášející, máme se tedy na co těšit. Opravdu si neumím představit atraktivnější a vzdálenější témata, jaká se nám naskýtají ke zhlédnutí v tomto zimním období. Podrobnosti o termínech a místech akcí se včas dozvíte z našich internetových stránek, nástěnek, případně ze stránek a vývěsek Lašského muzea. Budeme se těšit na hojnou účast všech zájemců o cestování, romantiku a dálky, a zajímavosti z těchto vzdálených míst.

Videoukázku s plánovanými promítáními můžete zhlédnout v naší videogalerii zde

Zapsal Vladislav Kadlec

Tisk Tisk