Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Památky kolem nás II. – zhodnocení

Památky kolem nás II. – zhodnocení


Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

Neděle 16. 8. 2009

V 9:03 se zdravím s účastníky dnešní vycházky za památkami v našem okolí. A ihned vyrážíme za putováním. Kráčíme směrem k Sýkorci, místní části Lubiny. Pan J. Bár mi doporučí jinou trasu, než jsem původně zamýšlel, ale nejsem proti a za chvíli již dorážíme ke kapličce se zvoničkou v Sýkorci.

Kaplička byla vystavěna 17. 10. 1886 na paměť 1000. výročí od smrti apoštola Metoděje. Obnovena 5. 7. 2001. Pak pokračujeme k sýkoreckému kříži, přecházíme přes cestu, docházíme ke sloupu Panny Marie (Pod Smrekem) kolem bývalého mlýna s vodníkem ke kostelu sv. Václava v Lubině, který byl postavený v letech 1898 – 1901 v novorománském slohu podle projektu stavitele Josefa Ryšavého z Kojetína, stejně jako fara. Pohovořím o Kubošově kříži, kapličkách v okolí, které byly postaveny na počátku 20. století, krátce po roce 1901. Přesouváme se ke kříži na hřbitově, kde zadní část kříže tvoří náhrobek větřkovského faráře pátera Josefa Navrátila. Další naše kroky vedou ke kříži vedle družstva, pak k dalšímu kříži u č. 435. V krátkosti se zmíním o založení Lubiny, kdy vznikla sloučením dvou obcí Drnholce nad Lubinou (1438) a Větřkovic (Theodorici Villa v roce 1302). Ke každému kříži, kapličce, řeknu historii, pokud znám, nebo něco zajímavého.

A tak nám čas velmi rychle plynul. Navíc nádherné počasí, sluníčko, mírně pofukoval větřík, teplota dosahovala až 28°C, pohodová trasa. Účastníkům dnešní vycházky, kteří se vyptávali a projevili zájem o historii těchto památek, pokud jsem věděl, rád jsem jim tyto vědomosti poskytl. Padaly dotazy, odkud čerpám tyto vědomosti – tak je to z různých publikací, článků, knih nebo starých letopisů, pokud mohu do nich nahlédnout. Chtěl jsem účastníkům dnešní vycházky ukázat místa v našem okolí, kde většina vůbec nebyla, nebo profrčela okolo na kole, nebo prošla bez povšimnutí pěšky. Pro mne bylo důležité, že dnešní vycházka splnila svůj účel, a ti, co se zúčastnili, mohou ukázat svým rodinným příslušníkům nebo přátelům místa, jež stojí za to zhlédnout. V krátkosti se všichni účastníci vycházky dozvěděli plno zajímavých věcí. U posledního kříže už pokračujeme k restauraci kulturního domu, kde se ve venkovním posezení občerstvíme, a pak kráčíme ke svým domovům.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Ještě jednou mě účastníci vycházky přesvědčí, abych šel trochu jiným směrem, ale je to jen k dobru, kdy mohu některým zájemcům vysvětlit, kudy vedla železniční trať do obce Lubina, kde zde bylo nádraží – zavzpomínáme. Přicházíme opět k autobusovému nádraží v Kopřivnici, odkud jsme ráno vycházeli na společnou vycházku. Loučíme se. Ještě mi zbývá společně s V. Kadlecem zajít do infocentra Kopřivnice, a dát jim dva návrhy na konání akcí spřátelené organizace KČT Příbor, a také je vyvěsím v naší nástěnce.

Závěr – účastníci dnešní vycházky byli spokojeni s množstvím památek, které zhlédli, i s trasou. Místo slibovaných 12 km to bylo jen 8 km. Pohodová skupina, focení od A. Kadlece, krásné počasí, co víc si můžeme přát. Pro účastníky této akce krátký nedělní výlet určitě nebyl špatný. Já sám docházím domů ve 12:50 hodin – spokojený s krásným dnem.

Zapsal Josef Poruba

Tisk Tisk