Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Památky kolem nás I.

Památky kolem nás I.


Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

Sobota 7. 2. 2009

Tak jsem nazval naši akci, kterou jsme uskutečnili v sobotu 7. 2. 2009. O co vlastně jde? Jak jsem se zmínil již na naší výroční schůzi 16. 1., jde vlastně o jedinou věc, a to seznámení všech zájemců o historii s památkami v našem okolí a jejich ochranou.

Je tady sobota 8:00 hod. a já vítám všechny zúčastněné na naší akci. Seznámím je s programem dnešního dne, trasou, a co vlastně chceme tím dokázat. Vyrážíme. Je 6°C, krásné jarní počasí (po sněhu ani památky). První zastávkou je kaplička na Pasekách směr Příbor. Je 8:15, volám panu Zemanovi, který nás po příjezdu za 10 minut seznamuje s historií této kapličky a zároveň nám umožňuje prohlídku této sakrální památky. Pak nám ještě navrhuje prohlídku svého rekreačního domku na Pasekách.

Opravdu je na co se koukat. Staré mlýnky, žehličky, brousky, pračky, mlátička – je toho opravdu hodně. Nakonec nás pozve i do chaloupky. Krásné věci, pohoda. Loučí se s námi žbrďolkem slivovice. Přejeme si krásný den a my odcházíme. Je 9:45. Všichni jsou nadšeni a spokojeni. Pak kráčíme do Příbora.

Za mostem u nádraží se zastavujeme a já všem zúčastněným objasňuji historii založení města Příbora a hradu Hukvaldy zakladatelem Arnoldem z Hückeswagenu, jeho rodem, zánikem rodu, zakladatelem biskupem Brunem ze Schavenburku, který zemřel 17. února 1281 a je pohřben v kostele sv. Mořice. Doplňuje mne i Pepík Adamec, historik ze Štramberku, který je naším členem a společně se svou manželkou se naší vycházky zúčastnil – za což jsem nesmírně rád.

Pak pokračujeme po zelené kolem zahrádkářské osady na Orinoku. Ukazuji všem zúčastněným kámen s letopočtem 1761 ve tvaru Slunce. Pokračujeme k zaniklému Dětřichovickému hrádku – archeologické lokalitě. Zmíním se o jeho historii a pokračujeme k Haškovci. Opět se zmiňuji o jeho historii. Pokračujeme ke kříži Jalůvků na Haškovci, kráčíme přes most přes řeku Lubinu ke kapli „U Kutáčů“ naproti č. 10. Zmiňuji se, že byla postavena v roce 1866 na paměť zrušení roboty roku 1848 manželi Janem a Johanou Kutáčovými. Zde se se všemi oficiálně loučím. Vysvětluji jim, že to byla první akce tohoto významu – že cílem je navštívit a poznat památky okolo nás, chránit je, upozorňovat i ostatní na tyto památky.

Pak pokračujeme dál na Lubinu. Před motorestem Jehlan v Lubině se loučíme. Je 11:30 hodin. Někteří z nás jdou domů, ale nás zbývajících 7 se ještě zastavuje na malé občerstvení. Dáme si něco malého k jídlu (tvarůžky s topinkou a masem), k tomu pivečko, a je nám blaze. Někteří si dávají i větší porce (třeba ohniváky), ale všichni odcházíme spokojeni. Porce opravdu bohaté.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Nádherný den – teplota se vyšplhala na 13°C (na sluníčku i víc), a my spokojeni kráčíme ke svým domovům. Je 14 hodin a já dorážím domů. Co dodat na závěr?

Někteří se mě ptali, proč je to tak brzy, jiní proč vycházíme až v 8 hodin, proč je to teď v únoru, proč to neděláš později. Samé proč. Na to mohu odpovědět jedinou větou. Já to pro sebe nedělám – já tyto památky znám. K tomu dodávám – chci s těmito památkami seznámit co nejširší okolí, i s historií, legendami, pověstmi, pokud je budu znát a pokud je vypátrám (ať už v archivech, různých publikacích, z vyprávění starých pamětníků, nic si nenechávám pro sebe – naopak mě těší, pokud se dozvím něco nového nebo zajímavého, abych to předal dál). Pro mne je důležité, aby co nejvíc lidí poznalo památky kolem nás, vážilo si jich a ochraňovalo je. A to bylo cílem i dnešní sobotní vycházky.

Nejvíc mě potěší, když si lidé řeknou – tady jsme šli, nebo jeli na kole, ale my jsme toho nevšimli, nebo jsme nevěděli, že to tady je, nebo že to vůbec je. Mnozí znají daleké kraje, ale blízké okolí ne, a o tom to je. Když jsme šli přes příborské Paseky, nejmladší členka dnešního výšlapu Anička řekla „Pepíku, proč to děláš, když je takový vítr?“ Takže milá Aničko – počasí neovlivním, pohodu ostatních ano. A nakonec počasí bylo jak na jaře. Našlapáno 11,5 km – pohoda.

Tak ten závěr. Nezbývá mi než poděkovat panu Zemanovi za zpřístupnění objektů, všem, kteří se zúčastnili, a bylo jich 19, za vzniklou pohodu, s přáním, že se určitě zúčastní dalšího našeho putování po „Památkách okolo nás“.

Zapsal Josef Poruba

Tisk Tisk