Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Oslavy 100 let štramberských útulen

Oslavy 100 let štramberských útulen


Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

Sobota 20. 6. 2009

Je nepříjemně – mrholí, prší, počasí pod psa, jen 14°C. Vyrážím v 7:30 ke Katolickému domu v Kopřivnici, odkud se chystáme na oslavy 100 let útulen ve Štramberku. Volá mi v 7:44 F. Harasztos, jestli se akce koná. Říkám mu, že ano, a nakonec doráží i on ke Katolickému domu, kde už čekají A. a V. Kadlecovi, a vyrážíme v 8:05. Jak řekl Ferko – „jak čtyři mušketýři“. Víc nás není.

V 8:45 jsme před památníkem v Národním sadu ve Štramberku. Nikde nikdo. Nakonec se turisté scházejí. Vítám se s Honzou Sládkem, který tuto akci organizuje, s čestným předsedou KČT Honzou Havelkou a mnoha dalšími turisty, předsedou KČT Štramberk Dušanem Krajčírem, přijíždějí i zástupci rodné obce Dr. Adolfa Hrstky z Klešic z východních Čech. Po 9. hodině vyrážíme ke hrobu Dr. Hrstky, kde jsou položeny kytice a zaznívají proslovy. Pak se přesunujeme k jeskyni Šipce, kde je bysta Bohumíra Jaroňka – opět položení kytice a slova Honzy Sládka. Potom se přesouváme na náměstí, kde zároveň probíhají 650 let města Štramberkuoslavy . Vidíme historické kroje, slyšíme bubnování a ránu z děla, my turisté se ale shromažďujeme pod Trúbou, kde v 10:30 jsou položeny kytice k pamětní desce Dr. Hrstky. Opět proslovy (vedení města, Honzy Sládka, Honzy Havelky). Fotografování, zakupování suvenýrů – pamětních listů, placky, pamětní razítka, ať máme na co vzpomínat. K poslechu nám v Jaroňkově útulně hraje dětská cimbálová muzika „Pramínky“.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Všude vládne dobrá nálada a pohoda, i když stále poprchává – jen chvílemi přestane pršet, aby se spustilo znovu. Déšť ale oslavy moc nenaruší. To už se pomalu loučíme a rozcházíme se do svých domovů. Je 11:45, když dorážíme do Kopřivnice (o tom, kdo byl Dr. Hrstka, jak vznikly útulny, hovořili jiní řečníci a také to bude připomenuto na jiných místech). Mně nezbývá než konstatovat – byli jsme při tom.

Zapsal Josef Poruba

Tisk Tisk