Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Čachtický hrad

Čachtický hrad


Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

Neděle 21. 6. 2009

Neodolám, abych se nezmínil o zájezdu na Čachtický hrad v neděli 21. 6. 2009, i když jsem nebyl vedoucím. Čachtický hrad – již při těchto slovech si každý představí Alžbětu Bathoryovou, známou Čachtickou paní. Již poprvé někdy ve 14 letech, kdy jsem se v románu Jožo Nižňanského „Čachtická paní“ seznámil s historickou postavou tohoto děje, jsem toužil navštívit a spatřit hrad, kde se tyto historické události odehrávaly. Nejenom, že jsem několikrát přečetl tuto knihu, ale i její pokračování „Žena dvou mužů“, ale zároveň jsem si přečetl článek nebo recenzi o této snad největší vražedkyni – ženě, která utýrala stovky mladých dívek pro svoje potěšení. Shlédl jsem i pár dokumentů a čím dál víc jsem toužil navštívit toto tajemné místo legendami opředené. Povedlo se mi to právě až v neděli toho 21. června.

V 9:30 vyrážíme s KČT Kopřivnice a dalšími turisty na trasu z Ošmeku přes Veľký Plešivec až k Čachtickému hradu, kam dorážíme v 12:25 hodin. Příhody po trase nejsou obsahem tohoto článku, jen nepatrná zmínka – počasí nám přálo, i když se ráno mraky honily a vypadalo to na déšť, nakonec se z toho vyklubal na túru jak stvořený den, dokonce se dalo pak jít v triku, 18°C, teplo, pohoda.

Ale teď stojíme před hradem, fotíme si ho ze všech možných úhlů, stran. Zdravíme se s našimi turisty ze zájezdu, posvačíme na nádvoří hradu, a pak vyrážíme na další zevrubnou prohlídku tohoto hradu. Vidíme nějakého člověka, jak vybaluje knihy. Některé jsou ve slovenštině, ale některé i v českém jazyce. Zvědavost mi nedá a jdu se podívat blíž. A to je to, o čem se chci zmínit. Vidím knihy, které mě hned zaujaly, nejen mne, ale i mou ženu Štěpánku a kamaráda Petra Beniše. Díváme se, a dotyčný člověk nám oznamuje, že knihy jsou na prodej a oznamuje nám i cenu za tato díla, jak v eurech, tak i v českých korunách. A tak jsem se seznámil se spisovatelem Andrejem Štiavnickým, který nám ihned začal objasňovat historii tohoto hradu i život pověstné hraběnky, ale nejenom její, ale i dalších historických osobností, například hraběnky Anny Rusiny Listiusové. O filmu Juraje Jakubiska „Bathory“ se vyjádřil, že je to paskvil, který s historií nemá nic společného, protože těch zabitých, utýraných a umučených dívek bylo prý přes tisíc, a to na různých panstvích hraběnky Bathoryové. Sám jsem film ještě neviděl, takže nemohu posoudit. Historie, její objasňování (odvrhnutí legendy o Železné panně), to vše v nás zanechalo hluboký dojem. Neváhám proto už ani minutu a zakupuji si první tři díly tohoto autora za české peníze, domlouvám se na dodání zbývajících dvou dílů. Knihy dostávám i s věnováním.

Ještě pár fotek s autorem (kdy má člověk možnost se s někým takovým setkat?), a více než hodinová lekce historie končí a my se loučíme. Ještě jednou prohlídka hradu a různých zákoutí, nezbytná fota, a už odcházíme, já navíc s třemi díly tohoto autora. Je 13:45 hodin.

 

Všechny fotky ve fotogalerii zde

Při cestě stačíme ještě nakouknout do Čachtické jeskyně. Je tam tma. A tak pokračujeme do Čachtic, kam poslední z nás dorážejí v 15:54 hod. Opět nezbytné fotky zachycující historii této obce. Prohlídku muzea už bohužel nestihneme – někteří naši členové ji absolvovali, tak snad příště, doufám, že zde nejsem naposled, o to víc mne to zde láká. Zvlášť když vím, že historie se dá upravovat, jak to komu pasuje. O to víc jsem nadšený, že jsem se sešel s autorem, který mi napsal věnování do knih, a to na historickém místě děje – samotném Čachtickém hradě. To když jsem ráno nasedal do autobusu, by mne ani ve snu nenapadlo. Vím je, že se mi splnil další můj velký sen, a to být přímo na místě děje.

Je 16:50 a odjíždíme směr Česká republika do Kopřivnice, kam přijíždíme v 19:40 hod. Za pět minut jsem doma. Nezbývá mi než poděkovat vedoucí zájezdu Šárce Benišové za uskutečněný zájezd, kterého jsem se mohl zúčastnit. Díky Šárko.

Zakoupené tři díly Andreje Štiavnického v českém jazyce:

  • 1. díl  – V podzemí Čachtického hradu
  • 2. díl  – Čachtická paní – ve vězení a na svobodě
  • 3. díl  – Čachtická paní – před božím soudem

Knihy opravdu stojí za přečtení.

Zapsal Josef Poruba

Tisk Tisk