Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Island – země barev – 23.1.2009

Island – země barev – 23.1.2009


Akce roku 2009, Pozvánka, VideoukázkaFotky

Ostrov ohně a ledu – tak bývá někdy nazýván Island. Místo, které se liší od celého zbytku Evropy, láká pro svou jedinečnost řadu turistů z různých částí naší planety. Tato seversky exotická země zlákala i mě a tak jsem s ostravskou cestovní kanceláří Turistika a hory na přelomu srpna a září r. 2008 odjel k vysněnému cíli.

Již při pohledu na mapu vidíme, že Island se nachází v místech, kde středoatlantický hřbet vystupuje nad mořskou hladinu. Styk Severní Ameriky a Eurasie je nejlépe patrný na Thingvelliru. Thingvellir je pro Islanďany důležitý i z historického hlediska – r. 930 byl na Sněmovní pláni založen nejstarší parlament na světě. Na linii středooceánského hřbetu nalezneme nejvýznamnější atrakce jako např. dodnes aktivní sopku Krafla. V jejím okolí se setkáme i s projevy postvulkanické aktivity, jako jsou solfatáry či mofety. Jiným takovým příkladem typickým pro tento kout světa jsou gejzíry.

Pro opačný extrém tohoto ohnivého ostrova musíme vzhlédnout k horským výšinám pokrytým ledovci. Pod největším z nich, Vatnajökullem, se nachází ledovcová laguna Jökulsárlón. Oblíbenou turistickou atrakcí je plavba obojživelnými vozítky po hladině mezi ledovými krami. Tající voda z ledovců je hlavním zdrojem napájení řek, které po celém ostrově přepadají přes řadu rozličných vodopádů např. Hraunfossar, Skogafoss.

 

Více fotografií ve fotogalerii

Island 1, Island 2, Faerské ostrovy

Island to samozřejmě není jen drsná příroda, žijí zde také lidé. Většina z nich pak v hlavním městě Reykjavíku, moderní metropoli spíše amerického střihu. Reykjavík sehrál roli i v našich dějinách. Dne 12. 10. 1986 se ve vile Höfdi setkali M. Gorbačov a R. Regan, aby ukončili studenou válku. Z dalších významných sídel jmenujme například Akureyri nebo Húsavík, jehož život je spojen s velrybami.

A co poradit těm, kteří se na Island teprve chystají? Určitě můžu jedině doporučit cestu lodí Norrona. Kromě toho, že člověk dostane příležitost navštívit třeba Faerské ostrovy, tak si uvědomí, jak je tato země daleko a zažije u toho spoustu dalších dobrodružství, které letecká doprava neumožňuje.

Závěrem bych chtěl poděkovat Pepovi Porubovi a Alešovi Kadlecovi, kteří se postarali o zajišťování místnosti a propagaci celé akce. Díky tomu na přednášku přišlo 85 lidí. Jedinými stinnými stránkami tak zůstal nedostatek věšáků v přednáškové místnosti a nevychovaní návštěvníci, kteří nevědí, že bývá slušností vypínat mobilní telefony.

Zapsal: Ondřej Burel

Tisk Tisk