Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Pochod Lašskem & Valašskem – 26. ročník

Pochod Lašskem & Valašskem – 26. ročník


Akce roku 2009, Pozvánka, Fotky

Sobota 13. 6. 2009

Ráno vstávám o půl šesté. Dnes máme na programu turistický pochod Lašskem & Valašskem, 26. ročník. Ten, kdo organizoval nebo organizuje podobnou akci, ví, co to dá starostí a zajišťování a o čem mluvím.

Start je v Šustalově vile v Kopřivnici v 7:00 hodin. Při cestě ještě kontroluji značení tras a označení fáborky. Je 6:59, kdy mi volá H. Ranošová a ptá se, kde jsem, že na startu už přešlapují lidé. Jsem 200 metrů před Šustalovou vilou a za 2 minuty už jsem tam a všechno se rozbíhá na plné obrátky. Přicházejí další zájemci. I když je pod mrakem, tak neprší, teplota nakonec vyšplhala na 18°C.

Máme 5 druhů tras – 6, 12, 20, 26 a 28 km, a všechny jsou zároveň i cyklotrasy. I přesto, že jsme měli start od 7 – 9 hodin, zaregistrujeme i pozdější zájemce o tuto akci. Já sám vyrážím na 12 km trasu a A. Kadlec vyráží na kole na 20 km trasu, kterou jsme den předtím pořádně označili. Nakonec všichni účastníci tohoto pochodu dorážejí v pořádku do cíle. Mnozí zde byli poprvé, někteří si zvolili trasu, kterou už šli v loňském roce, ale pochvalovali si značení tras, které bylo poničené a strhané jen v některých místech. V cíli dostávají všichni účastníci občerstvení, pamětní list a nálepku pochodu, dále každý pátý vylosovaný účastník dostává cenu z tomboly, i když se jedná jen o maličkosti jako propisky, odznak, vázičku apod. Nejmladší účastník čokoládu, nejstarší účastník účastníci v kategoriích děti, ženy i muži krásný hrníček pochodu. Nejvzdálenější účastník, který přijel až z Opavy, dostává publikaci Beskydy západ (kde se dozví o všech zajímavých místech v našem okolí). Jen ta účast jako vždy velmi malá, jen 46 účastníků, ale to je normální, ve stejný den totiž probíhaly akce v blízkém okolí, např. „Závišický pedál“ v Závišicích a v Novém Jičíně pochod okolo Nového Jičína a Svince. Místní si myslí, že naše okolí dobře znají, a tak na tuto akci nešli. Je velká škoda, že tuto akci více nepodpořili členové našeho klubu, kteří by ji měli považovat za svou vlastní vizitku.

 

Více fotek ve fotogalerii zde

Značení tras bylo provedeno pečlivě dva a jeden den před startem, o pochodu byla veřejnost informována z periodik tisku, vylepením plakátů a rozvezením i po okolních KČT některých odborů, v kalendáři turistických akcí, vyvěšením v našich nástěnkách, v infocentru, takže se nikdo nemůže vymlouvat, že by o této akci nevěděl. O konání této akce jsme upozornili i na našem webu a webu Moravskoslezské oblasti KČT. S vedením Šustalovy vily bylo domluveno 50% vstupné do tohoto muzea pro všechny účastníky pochodu. Zvlášť si myslím mohla každého účastníka zaujmout výstava Veroniky Richterové „Pocta pet lahvi“ – co všechno se dá vyrobit z pet lahví a jejich využití, která opravdu stojí za to a všem ji doporučuji.

Nezbývá mi než poděkovat všem organizátorům tohoto pochodu i účastníkům pochodu a doufám, že se sejdeme na některé další akci ve větším počtu.

Zapsal Josef Poruba

Tisk Tisk