Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Za krásami našich hradů a zámků – zámek Milotice

Za krásami našich hradů a zámků – zámek Milotice


Akce roku 2008, Pozvánka, Fotky

Sobota 17. 5. 2008

Co vybrat, jaký zámek – protože v loňském roce to byl hrad Bouzov. Nakonec se rozhoduji pro zámek Milotice, který je na jižní Moravě mezi Hodonínem a Kyjovem, je nazýván barokní perlou a patří k našim nejvýznamnějším zámkům. Výběr stál za to – prohlídka se všem nakonec líbila. Je připomínán už ve 13. století jako tvrz. Za Třicetileté války zpustošen a přestavěn na barokní zámek v 2. polovině 17. století. Hlavní přestavba proběhla v letech 1721 – 1725 za Serényiů. U zámku je francouzská barokní zahrada. Tolik informace z různých publikací.

Je sobota 7:00 hodin, a my vyjíždíme autobusem z Kopřivnice směr Valašské Meziříčí, Bystřice pod Hostýnem, Milotice, kam přijíždíme v 9:50 hodin. Poslední instrukce účastníkům zájezdu – odjezd v 16:00 hodin z Milotic, v 16:30 z Dubňan, v 17:00 hodin z Mutěnic. Protože většina z nás si chce udělat ještě nějakou trasu a už se jde do zámku. Zakupujeme vstupenky, dáváme si razítka, a v 10:05 už jdeme na prohlídku s mladou průvodkyní Markétou Šťastnou, která nás provází zámkem s poutavým vyprávěním. Nádherné prostory, jsme spokojeni. Po hodině se loučíme s naší průvodkyní a jdeme do zámecké restaurace na něco dobrého k jídlu a pití. Prohlédneme si ještě okolí zámku, park, výstavu soch, a vyrážíme na trasu. Je nádherně, sluníčko svítí, teplota 25°C, mírně pofukuje, ideální počasí. Někteří z nás jdou jen 7 km do Dubňan, někteří až do Mutěnic 17 km. Každý podle své chuti a svých sil. V 17:15 odjíždíme z Mutěnic k našemu domovu.

 

Již ráno jsme použili navigaci GPS, zpátky také podle ní nebo autoatlasu. Nakonec se po malém bloudění (uzavírka silnice) dostáváme ve 20:45 k nám domů. Ještě v autobuse se rozloučím se všemi účastníky tohoto zájezdu, poděkuji všem, kteří mi s přípravou pomáhali, panu řidiči Václavu Orlitovi za bezpečné dovezení. Tak, jak jsem slíbil, jsme před 21. hodinou doma.

Co říci na závěr? Přípravě zájezdu byla věnována patřičná péče. Široká veřejnost, nejenom turisté, byli včas informováni o konání tohoto zájezdu s patřičným předstihem jednoho měsíce jak na našich webových stránkách, tak nástěnkách, i ústně. Připraveny a ofoceny mapy k tomuto zájezdu s vyznačením trasy, dalo to dost práce, a výsledek – jelo jen 28 účastníků, z toho 22 našich členů. Co k tomu dodat. Chyba těch, kteří nejeli. A to ještě někteří chtěli zájezd zrušit, hlavně ti, co nechtěli jet, že je málo zájemců, jako kdyby nevěděli, že zájezd může zrušit jen vedoucí zájezdu. Ti, co jeli, byli spokojeni jak s prohlídkou, tak i trasou. Vždyť si sami mohli vybrat, zda budou jen v zámku a okolí, nebo vyrazí na trasu.

Zapsal vedoucí zájezdu Josef Poruba

Všechny fotky ze zájezdu si můžete prohlédnout zde

Tisk Tisk