Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Velká kotlina – zhodnocení – 31.5.2008

Velká kotlina – zhodnocení – 31.5.2008


Akce roku 2008, Pozvánka, Fotky

Podle jednoho nepsaného pravidla by se mělo jednou za rok zajet do Jeseníků. Pro letošní rok jsme vybrali patnáct let starý návrh výstupu na nejvyšší partie přes Velkou kotlinu.

Náš výlet začal na točně autobusu v Karlově pod Pradědem, kde jsme zahájili výstup kolem Moravice, řeky, která je pro svou délku nazývána Slezský Rýn. Hlavní atrakcí byla Velká kotlina – kar horského ledovce, který je dodnes modelován padajícími lavinami. Pro svou druhovou bohatost bývá Velká kotlina nazývána také jako „botanická zahrada Jeseníků.“ Je to jeden z nejpanenštějších koutů naší vlasti. Po modré turistické značce je vedena také naučná stezka se šesti zastávkami.

Podtitulem výletu bylo putování k pramenům nejkrásnější řeky povodí Odry. Samotný pramen přístupný není. Kousek pod ním je jedna ze dvou vyhlídka přímo na břehu rodící se řeky. Odsud, stejně jako z dolní vyhlídky se nabízí spousta pohledů na členité tvary Velké kotliny, s dráhami lavin a posledními zbytky sněhu. Cestou pod Petrovými kameny jsme sestoupili k bývalé vojenské ubytovně Ovčárna a okolním chatám.

 

V těchto místech začíná „Jesenický Václavák,“ kterým za příznivého počasí proudí tisíce turistů. Nejinak tomu bylo i při našem výletě, přičemž velkou skupinu tvořili i cykloturisté z Polska. Na Pradědu byla většina z nás už mnohokrát, ale většinou jsme se shodli, že tak pěkné počasí ještě nikdo nepamatuje. Proto někteří využili možnosti vyjet výtahem na vyhlídkovou terasu v televizní věži. Díky kruhovému rozhledu jsme viděli hlavní hřeben Jeseníků, pásmo Orlíka až k Rejvízu i obrysy Králického sněžníku. Protože jsme zaregistrovali i rozvíjející se oblačnost a blížící se bouřku, nastal nejvyšší čas pro sestup. Po stejné trase jsme se dostali až k chatám Kurzovní a Barborka.

Pro sestup do Karlovy Studánky pak mohli účastníci zvolit další naučnou stezku kolem vodopádů Bílé Opavy. Po vichřici v r. 2004 byla naučná stezka uzavřena, ale dnes je opět přístupná, přestože dopady větrné kalamity jsou dodnes patrné a turistům značně ztěžují průchod. Do lázeňského městečka jsme všichni dorazili v pořádku. Trasa Velkou kotlinou nakonec nebyla tak náročná, jak se nejprve jevila. Také proto, že sníh už skoro roztál a počasí nám přálo, což je v Jeseníkách vždycky nezbytný předpoklad jakéhokoliv výletu.

Zapsal Ondřej Burel

Všechny fotky si můžete prohlédnout zde

Tisk Tisk