Oficiální stránky KČT Kopřivnice » A něco navíc – 13.9.2008

A něco navíc – 13.9.2008


Akce roku 2008, Pozvánka, Fotky

Jak jinak nazvat akci, která je mimořádná, a která by se určitě nekonala. Ale začněme od začátku.

Kouzelné městečko Štramberk v podhůří Beskyd zná snad každý z turistů, ale i neturistů nejen v naší vlasti, ale také daleko za hranicemi v cizině. Štramberská Trúba, jeskyně Šipka, náměstíčko, to všechno jsou známé věci, ale o Radvanické štole ví snad jen pár zájemců z řad turistů i veřejnosti. Že něco takového existuje, jsem věděl, ale přímo ve štole jsem ani já sám nebyl, a když jsem se dozvěděl, že v rámci kulturního dědictví bude otevřena, neváhám toho využít a chytit příležitost za pačesy. Že bude štola otevřena v měsíci září, jsem se dozvěděl od manželů Hrčkových ze Štramberku. Několik emailů, kdy se tak stane, informace v časopise Trubač, Kabelové televizi, to vše mi nedá spát a už vymýšlím, co by se dalo vše udělat, aby akce nebyla jen taková suchopárná.

Hned jak jsem se dozvěděl termín otevření štoly, dáváme tuto akci do programu, jednám velmi rychle. V pondělí 8. 9. navrhuji, o jakou akci půjde, co všechno se musí zajistit, v úterý domlouvám posezení na Bubla ranči s opékáním špekáčků a hrou na kytaru. Na našich webových stránkách se to objevuje hned večer, ve středu o konání akce informujeme ve svých nástěnkách jak turisty, tak širokou kopřivnickou veřejnost. Akci nazýváme „A něco navíc …“. Na pozvánce je uvedeno, že bude turistická vycházka po Štramberku a okolí, o opékání špekáčků, odkud, v kolik hodin a kam vyrazíme. Ještě se jdu přesvědčit, kde ta štola je, a to v pátek, podle nákresu Pepíka Adamce.

A už je tady sobota. Katolický dům v Kopřivnici v 9 hodin. Přivítám všechny přítomné, kteří o tuto akci projevili zájem, a už vyrážíme směrem k fojtství. Upozorňuji všechny přítomné na výstavu „Osudové osmičky v Kopřivnici“, týkající se let 1918, 1938, 1948 a 1968. Všichni jsou s výstavou spokojeni. Naše další kroky směřují k Radvanické štole, kam dorazíme v 10:30. Štolou nás provede pan Josef Marek, když jsme předtím vyfasovali přílby a svítilny. Po 11. hodině nám byly ukázány výbuchy hladké mouky, uhelného prachu, sušeného mléka a moučkového cukru. V bezpečné vzdálenosti jsme si mohli pořídit i fotky a videa.

 

Po 12. hodině odcházíme prohlédnout si ještě zvoničku pod Trúbou, která je při této příležitosti otevřena – účastníci vycházky zde byli poprvé. Na náměstí si ještě mohli prohlédnout pivovarskou studnu, taky se mohli podívat, jak se vyrábějí Štramberské uši, zároveň jsme si tuto pochutinu ihned z výrobny zakoupili pro svoje blízké. Občerstvíme se ještě na terase pivovaru, neplánovaně si prohlédneme i kolekci vozů ferrari, porsche, dodge a aston martin, ve kterých přijeli na náměstí svatební hosté, a už pokračujeme na Bubla city ranč, kam docházíme ve 13:50. Zde se při opékání špekáčků, různých pochutin a poslechu hry na kytaru, kdy nám hrál opět pan Karel Drlík, zpěvu, tanci se bavíme. Někteří opět zkoušejí různé taneční kroky, a tak se bavíme, někteří až do půl deváté večer.

Spokojeni, uvolněni, i to počasí nám přálo. 13°C, pofukoval větřík. Někteří dorazili jen na opékání a posezení při hře na kytaru. Ale podle slov účastníků viděli něco nového, zajímavého, a ještě se výborně pobavili.

Několik zajímavostí o Radvanické štole od ing. Petra Šelešovského. Také mi představil ing. Františka Doležala, bývalého vedoucího těchto štol.

  • Velká zkušební štola – 300 metrů dlouhá – provádějí se zde zkoušky protivzdušných uzávěrů, korýtek.
  • Malá štola – je dlouhá 56 metrů.

Bylo těch informací hodně, co jsem se dozvěděl, a také ostatní účastníci. Víme, že se zde měří a sledují výbuchové děje – především uhelné prachy a metany. Ve štolách se zkouší hrázové objekty do dolů (dveře, vrata, a také protivýbuchové dveře). Opravdu toho bylo hodně. Nezbývá mi než poděkovat: pracovníkům VVUÚ (Vědecko-výzkumného uhelného ústavu) Radvanice a všem, kteří na tuto akci přišli.

Zapsal vedoucí akce Josef Poruba

Prohlédnout všechny fotky z této akce můžete zde

Tisk Tisk