Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Promítání Praha jak ji znáte i neznáte 8.2.2008 – Zhodnocení

Promítání Praha jak ji znáte i neznáte 8.2.2008 – Zhodnocení


Akce roku 2008, Pozvánka, Fotky

V tomto promítání nás Aleš seznámil s památkami Prahy, kterou navštívil s mamkou v srpnu loňského roku na pozvání manželů Kuthanových, kteří jim byli průvodci po zajímavých místech města.

Máme možnost shlédnout celou řadu pražských památek, známých i méně známých. Prohlížíme si největší hradní komplex na světě – Pražský hrad, sídlo hlavy státu, se Španělským a Vladislavským sálem, s katedrálou sv. Víta, kde jsou uloženy české korunovační klenoty. Vidíme baziliku sv. Jiří v areálu Pražského hradu, i pověstnou Zlatou uličku , která je zakončena věží Daliborka. Dalším významným areálem je Vyšehrad s chrámem sv. Petra a Pavla, Vyšehradským hřbitovem, kde jsou pochováni nejvýznamnější osobnosti naší historie, a rotundou sv. Martina. K Praze neodmyslitelně patří také nejstarší kamenný most ze 14. století, který až roku 1870 dostal jméno „Karlův“. Prohlížíme si Staroměstskou mosteckou věž v gotickém stylu, a jednotlivě všechny sochy, které tento most lemují.

Nemůže chybět Národní divadlo i se svou novostavbou, Mikulášský chrám na Malé straně, pražská Loreta se svou znonkohrou. Navštívíme umělý ostrov Kampa, který lemuje umělý kanál Čertovka. Máme možnost shlédnout i bývalou vilu Jana Wericha, i nejstarší mlýny v Praze – Sovovy mlýny – které dnes slouží jako galerie.

 

Na Staroměstském náměstí si prohlížíme Staroměstský orloj, Týnský chrám, i pietní místo popravy 27 českých pánů v roce 1621. Celé okolí náměstí můžeme sledovat z vyhlídkové věže Staroměstské radnice. Je toho ještě spousta, co můžeme spatřit – rozsáhlý klášter Klementimum, Betlémskou kapli, kde svého času kázal Mistr Jan Hus, židovskou synagogu na Smíchově. Dále kostel sv. Marie Sněžné s nejvyšší klenbou ze všech pražských kostelů, kostel Panny Marie Vítězné se soškou Pražského Jezulátka, a další. Vidíme i Dům U dvou slunců na Malé straně, kde bydlel spisovatel Jan Neruda, a kde také čerpal náměty pro své povídky.

Na Václavském náměstí vidíme proslulý grandhotel Evropa, palác Lucerna, a především patrně nejznámější českou sochu sv. Václava, patrona českého národa. Nemohou však chybět ani novodobé pražské stavby – Tančící dům na Jiráskově náměstí, Nuselský most s průměrnou výškou 40 m nad Nuselským údolím, a budovu Svobodné Evropy, dříve Federálního shromáždění. Lanovkou jsme vyjeli na Petřín, a z Petřínské věže máme krásné výhledy na Prahu a řeku Vltavu. Vidíme blízký Strahovský klášter, Petřínské sady růží, Strahovský stadion. Na Petříně je také planetárium, bludiště a muzeum Járy Cimrmana, českého génia.

Promítání provází hudba Bedřicha Smetany s pražskými motivy Vltavy, Šárky, Vyšehradu, Daliborky a jiných, a také písničky populárních zpěváků Václava Neckáře, Pavla Horňáka či Luďka Soboty, které navozují atmosféru míst, která právě vidíme na plátně.

Zapsal Vladislav Kadlec

Všechny fotky z této akce si můžete prohlédnout zde

Tisk Tisk