Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Okolím Štramberka spadaným listím – 8.11.2008

Okolím Štramberka spadaným listím – 8.11.2008


Akce roku 2008, Pozvánka, Fotky

Opět do Štramberku, co tam budeme dělat, vždyť už tam všechno máme projité, všechno známe, prošli jsme to mnohokrát – taková a podobná slova padala na moji adresu, když jsem navrhl uskutečnit mimořádnou akci na sobotu 8. listopadu. Ještě předtím se domlouvám s Pepíkem Adamcem – historikem ze Štramberku, kam bychom asi mohli zajít, co navštívit. Přes emailovou poštu se nakonec domluvíme. Jsem zrazován, stejně bude pršet, nemá to cenu, to není vhodné apod. Mne to ale neodradí.

Vláďa Kadlec připraví perfektní pozvánku na tuto akci. Start v 9 hodin od benzínové pumpy, trasa 10 km, jde se za každého počasí. Ještě rozešlu pár emailů a odpovím na dotazy k této akci. A už je tady sobota 8:45 hod., 10°C, počasí na výšlap jak stvořené. A já vyrážím k benzínové pumpě v Kopřivnici. Přivítám všechny zúčastněné, je jich zatím 16 a pes Čad, rozdám všem přítomným malé kalendáříčky našeho KČT na příští rok a už můžeme vyrazit.

Je 9:03 hod. a šlapeme ke kříži na Kocvínku, kde už nás čeká Pepík Adamec. Je 9:30 hod. Přivítám se s ním, představím ho a předám mu slovo. A teď už je všechno na něm. Velmi poutavě vypráví historii tohoto kříže, jak zde došlo k neštěstí. To už se ale přesunujeme dál ke štramberské Trúbě, na hradby. Postupně se k nám přidávají další zájemci o tuto akci, nakonec nás je 33. Dozvídáme se o Jakubově studánce (dnes je zde drtič). Díváme se k Závišicím, kde stávala soukenická valcha, dokud ji neodnesla povodeň.

 

Všechny fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii

Scházíme z Trúby, je po 10. hodině, na náměstí, zde před Jaroňkovou pekárnou se dozvídáme další příběhy ze Štramberku. Pak doporučujeme navštívit Jaroňkovu galerii s obrazy v této pekárně, prohlídneme si to zde, zájemci o náš výšlap jsou uneseni, většina zde nikdy nebyla. Zakoupíme Štramberské uši, lázeňské oplatky, dáme si razítka do vandrbuchů a jdeme k vile „U písařů“, kde máme domluvenu další prohlídku, a to zámeckého a loveckého salonku. Opravdu je na co se dívat, kromě pár lidí zde byla většina opět poprvé.

Je 10:45 a odcházíme přes náměstí kolem velké dělové koule z dobývání hradu přes „posr.. uličku“ na Plaňavu, zadem na Kotouč ke studánce Míru (nyní vyschlé, kdysi jedinému zdroji vody dávného hradiska). Opět vyprávění, jdeme okolo Roubenky (grunt se připomíná už v roce 1611), kolem bývalého koňského hřbitova a dvoru do starého lomu z roku 1783. Projdeme kolem Bašty, Orlího hnízda, a svoji vycházku ukončujeme ve 12:45 hod. u hotelu Prosek ve Štramberku. Zde se rozloučím s účastníky dnešního výšlapu, poděkuji Pepíkovi Adamcovi za příjemně strávené chvíle, a sám valím přes Hraničky do Kauflandu v Kopřivnici sousedce vyzvednout léky (samozřejmě, že pěšky). Ve 13:30 hod. už jsem doma, ostatní podle svých možností. Někteří se ještě občerství v hotelu a v ve 14:15 je už většina doma.

Co dodat na závěr? Poděkování patří především Pepíkovi Adamcovi za seznámení s historií i zajímavostmi Štramberka, dále poděkování za umožnění vstupu do vily „U písařů“ panu Průšovi a všem, kteří se tohoto výšlapu zúčastnili. Krásné okolí, příroda, i to počasí nám vyšlo, fakt to nemělo chybu. Vždyť nakonec bylo 14°C, chodilo se jet tak v bundách polehku, ale hlavně nepršelo, i když v některých místech naší vlasti ano. A kolik že jsme to našlapali? Přesně 10,7 km. Takže zase příště nashledanou – tak říkali spokojení účastníci.

Zapsal Josef Poruba

Tisk Tisk