Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Blotny – 20.9.2008

Blotny – 20.9.2008


Akce roku 2008, Pozvánka, Fotky

Na třetí zářijovou sobotu letošního turistického kalendáře byl naplánován v pořadí již třetí výlet do polských Slezských Beskyd. Podle všech předpokladů se mělo jednat o dosud nejatraktivnější trasu. Vždyť z úbočí a vrcholové částí Blotného jsou vidět nejet hřebeny beskydské, ale i Goczarowicke jezero a roviny ležící severním směrem.

Leč člověk plánuje a matka příroda je mocná čarodějka. Nedbaje rozmarů počasí vyjel z obvyklých zastávek náš autobus plný optimisticky naladěných příznivců hor, aby poklidně dospěl až do obce Brenna – výchozího i cílového bodu. Protože pršelo prakticky celý den, byl původně zamýšlený osmnáctikilometrový okruh zkrácen na cca 4,5 km dlouhý výstup k chatě a zpět po stejné trase. I přesto jsme měli před sebou docela náročný úsek s pětisetmetrovým převýšením. Soustavný déšť nebyl příjemný, na vrcholu se k němu přidala i hustá mlha. Všichni však měli na paměti jednu z nejdůležitějších turistických zásad: Není špatné počasí, je jen špatné vybavení (oblečení).

 

Všechny fotky si můžete prohlédnout zde

Od památníčku na vrcholu Wielka Cisowa jsme po rozbahněné cestě přes mokrou louku došli až k chatě, většina udělala i krátkou pauzu u nedalekého ranče. Chata na „Javorníku Slezských Beskyd“ působí skromně, ale je velice útulná. Místo má zvláštní atmosféru – dřevěné obložení, staré obrázky chaty na stěnách, spousta květin kolem oken a výhled do údolí Brennice. K dokonalosti chybí už jen krb a praskající dřevo. Za těchto podmínek mohla začít společenská část doprovázena občerstvením z místních i vlastních zdrojů. Rozmohla se diskuze mapující osudy všedních dnů našich členů na témata od zahrádky po fotbal. Debatní kroužek volně pokračoval na cestě dolů a zejména pak v cukrárně nedaleko parkoviště.

Třebaže počasí nebylo moudré, našli se i tací, kterým light verze našeho výletu jakoby nestačila a potřebovali nahnat chybějící kilometry. Pět zdatných jedinců tak zvládlo původní trasu i ve zkráceném termínu. Chaty na Klimczoku, Wuja Toma a spoustu pěkných pohledů ale většině z nás unikly. Snad nám to příště vyjde.

Zapsal: Ondřej Burel

Všechny fotky si můžete prohlédnout zde

Tisk Tisk