Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Zrušení výstavy – Kam jsme došli – 31.3.2008

Zrušení výstavy – Kam jsme došli – 31.3.2008


Akce roku 2008, Pozvánka, Zhodnocení vernisážeFotky

V pondělí dne 31. 3. 2008 došlo ke zrušení výstavy KČT Kopřivnice na Fojtství. Výstava s názvem „Kam jsme došli“ skončila. Trvala od vernisáže 7. 12. 2007 až do 31. 3. 2008. Výstava měla být ukončena již 29. 2. 2008, ale po domluvě s vedoucím Muzea Fojtství panem Šálkem došlo k prodloužení až do konce března. Bylo to z několika důvodů:

  1. Výstava o keramice, která měla probíhat od začátku března, nebyla organizátory této výstavy připravena, a tak byl předseda KČT Kopřivnice pan Josef Poruba požádán panem Šálkem o prodloužení této výstavy, kdy mu bylo s radostí vyhověno.
  2. Jinak by byly prázdné výstavní prostory v Muzeu Fojtství, pokud by výstava byla ukončena již 29. 2. 2008.
  3. Dalším z důvodů – došlo k nárůstu počtu účastníků po napsání článku do časopisu Turista předsedou KČT Kopřivnice J. Porubou. Článek vyšel v 1. čísle 2008 na straně 55.

Je tady pondělí 31. 3. Zůstal jsem sám na zrušení této výstavy. Nezbývá než se pustit do práce. Od 8:00 do 13:00 jsem výstavu ukončil. Roztřídění materiálů, předání, odnesení připravených a vystavených exponátů do připravených prostor, uklízení prostor, tak aby mohly být použity pro další vystavovatele, dalo pořádnou fušku, zvlášť pro jednoho člověka. Ale vše je uklizeno, nic se nerozbilo, v pořádku předáno. Mohou přijít další vystavovatelé.

Proč jsem zůstal na zrušení výstavy sám – blíže vysvětlím. Předběžně domluveno ukončení výstavy na konec března. To je v pořádku, hned sháním pomocníky. Buď práce, nebo konec měsíce, uzávěrky atd. Tak se mi omluvil již dlouho dopředu V. Kadlec (finanční uzávěrka), a mnoho dalších, nemocní spolupracovníci, nebo onemocnění členů, kteří by mi rádi pomohli. Navíc do poslední chvíle jsem nevěděl, jestli se výstava ještě neprodlouží. To se dovídám v neděli 30. března po 9. hodině, že výstava se ukončuje. Jdu za svým kamarádem Liborem Vlachem, ale ten se mi omlouvá, že zkolaboval, není mu dobře, půjde k doktorovi, chápu to. Jeho věk přes 70 let, stresy, je toho na něho moc.

 

Fotky z vernisáže

Vyjádření k výstavě

Původně měla proběhnout na Fojtství výstava cestovatelů manželů Špillarových o jejich cestách a toulkách po celém světě, ale z důvodu jejich vysokých cenových požadavků z této výstavy sešlo. Město na takovou částku nechtělo přistoupit, a KČT Kopřivnice jakožto nevýdělečná organizace tuto částku neměla a ani by ji nemohla sehnat. Byl připomenut termín 21. 12. 1932, kdy došlo k založení KČT Kopřivnice panem Emilem Hanzelkou, před 75 lety. Výročí je výročí, a tak jsme se pustili do organizování a přípravy na výstavu.

Jednání ve výboru klubu – někteří členové byli proti konání této výstavy, když argumentovali tím, že to nezvládneme, že nebude dost materiálů, pomocníků, že to špatně dopadne a jiné a jiné připomínky. Nakonec se vše podařilo. Našli se ochotní človíčkové, kteří přiložili ruku k dílu, bylo i dost materiálu (jak tvrdím já – aspoň na dvě výstavy). Městský úřad přispěl financemi, takže nakonec se dobrá věc podařila a výstava byla na světě. A jaká že byla? Podle slov mnoha známých, obdivovatelů a fandů turistiky byla perfektní. Například podle slov Mgr. Jana Sládka, člena výboru Moravskoslezské oblasti – výborná. Chválil nás i na konferenci Moravskoslezské oblasti KČT dne 8. 3. 2008 v Ostravě. Podle svých slov sám prý navštívil výstavu dvakrát. Byli i jiní. Štramberský historik Pepík Adamec – „tohle by měli vidět Štramberáci“ – slova chvály, která člověka potěší. Byli i turisté a předsedové z jiných odborů KČT, kterým se výstava líbila, a sami řekli, že u nich by to nikdo nedělal. Zvlášť ale potěší, když výstavu navštívil i turista ze Skotska, který byl úplně nadšený, jak se mu výstava líbila. Šipky naznačující směr prohlídky, zajímavě udělané panely, opravdu se nebylo za co stydět. Tohle že ve Skotsku nemají.. I propagace byla na patřičné úrovni. Článek v časopise Turista, Kopřivnických novinách, Trubači atd. Vyvěšení pozvánek a plakátů o konání této akce v okolí, Moravskoslezském kraji, na školách, v nástěnkách různých KČT, i na našich internetových stránkách, promítání záběrů z vernisáže na naší lednové promítací akci v Šustalově vile. Osobně jsem zašel za řediteli a jejich zástupci do každé školy v Kopřivnici, kde přislíbili svoji účast. Jak to dopadlo, vidíte. Od všech, kteří se na instalaci výstavy podíleli, bylo požadováno maximum.

Výstava dopadla velmi dobře. Už samotná vernisáž výstavy 7. 12. 2007 stála za to. Dětská cimbálová skupina Pramínek svým vystoupením příznivě ovlivnila myšlení a prožitky všech zúčastněných. Bohužel na vernisáž výstavy se pozvali někteří účastníci sami, došlo taky k případu odcizení kartiček pro menší kvíz pro děti (tomu se bohužel nepodařilo zabránit) jedním starším návštěvníkem. Atmosféra na vernisáži byla báječná. Opravdu jsme se neměli za co stydět, takže mi nezbývá než poděkovat všem, kteří se na přípravě výstavy podíleli. Jedno vím jistě – já už podobnou výstavu organizovat ani připravovat nebudu. Za ty stresy a nervy mi to nestojí. Na druhé straně se ale všem nevěřícím Tomášům dokázalo, že to jde. Teď zbývá jen dodat, kolik návštěvníků se na výstavu přišlo podívat.

Na samotnou vernisáž se přišlo podívat 57 návštěvníků.

Návštěvnosti podle měsíců

Měsíc Dospělí Děti a mládež Celkem
Prosinec 17 17 34
Leden 31 40 71
Únor 54 54 108
Březen 57 63 120
Celkem 159 174 333

Celkem to bylo 333 návštěvníků – 159 dospělých a 174 dětí a mládeže. Takže celkem výstavu shlédlo 390 návštěvníků, někteří dvakrát i vícekrát.. Jen mne mrzí, že výstavu shlédla jen jedna třída, i přes slib zástupců a ředitelů škol. Škoda pro ně.

Zapsal předseda KČT Kopřivnice Josef Poruba


Tisk Tisk