Oficiální stránky KČT Kopřivnice » Naše účast na festivalu turistických filmů Horobál – Sobota 16.2.2008

Naše účast na festivalu turistických filmů Horobál – Sobota 16.2.2008


Akce roku 2008, Fotky

Na pozvání CK Turistika a Hory jsme se také letos vydali na již 15. ročník festivalu turistických filmů – Horobál 2008. Jako každoročně se sraz konal ve Frenštátě pod Radhoštěm, tentokrát však v Domě kultury a v kině.

Vyjeli jsme v sobotu v 8 hodin ráno, a s předstihem před začátkem programu přijeli k Domu kultury. Měli jsme tak čas na vyřízení formalit, pozdravení se s přáteli a zorientování se v budově. Festival turistických filmů probíhal paralelně ve dvou místnostech Domu kultury – v Čajovně a Malém sále, a v nedalekém kině. Po vzájemné dohodě jsme se nejdříve zúčastnili promítání v Čajovně.

Prvním snímkem, který jsme zhlédli, byl o pohoří Kavkaz s nejvyšším vrcholem Elbrus – 5664 m. n. m. Viděli jsme nádherné snímky z těchto velehor, které tvoří hranici mezi Evropou a Asií. Bohužel technickým nedopatřením promítající nemohla ukázat všechny snímky ze své cesty, neboť část snímků se při přenosu na DVD přemazala.

Dále jsme viděli promítání o nejvyšší hoře Afriky – Kilimanjaru. Mimo jiné jsme se také dozvěděli, že není tak finančně jednoduché pohybovat se v těchto místech – všude je potřeba povolení, musíte mít průvodce, nosiče, ti zas samozřejmě potřebují kuchaře, a všechno musíte platit. Lidé jsou však přátelští a všude je bezpečno, byli jsme však varováni před místními ptáky krkavci, kteří kradou nejen jídlo, ale i vše, co se jim zlíbí. Hora a příroda je úchvatná – viděli jsme i typická zvířata Afriky – žirafy, lvy, buvoly, pakoně, pštrosy a gazely.

Dalším pořadem, který jsme si vybrali, byl o francouzském národním parku Ecrins. Tato část byla jako jediná promítána z klasických diapozitivů, a hned na začátku došlo k nehodě, když se první sekvence rozsypala. Po znovusložení jsme tak bohužel první sekvenci snímků viděli zpřeházeně, ale zkušený cestovatel tuto situaci mistrně zvládl. Byl to zajímavý dokument o zaváděcím zájezdu, který slučoval 2 skupiny – vysokohorskou turistiku a ferratisty, kteří se svým zaměřením už blíží horolezectví. Náš účinkující byl v turistické skupině, a provedl nás nejzajímavějšími místy tohoto parku v Savojských Alpách, se střediskem ve městě Briancon.

Pak jsme sledovali besedu o nejvyšší hoře Evropy – Mont Blanc. Jak jsme zjistili, promítajícím byl pan Šimíček z Kopřivnice. Opět jsme viděli úchvatné záběry z této části Alp, obdivovali jsme schopnosti a odvahu účastníků výpravy, kteří se pohybovali po ledovcích a úzkých strmých hřebenech hor.

Po této části programu jsme se vydali na malé občerstvení do 1. patra Domu kultury. Na další část festivalu jsme pak zašli do Malého sálu, kde jsme sledovali další program. Viděli jsme ještě zbytek promítání o osmitisícových velikánech v Himálaji – Karakorám. Pak už následoval náš vyhlédnutý snímek o sibiřském pohoří Altaj. Viděli jsme krásné záběry z tohoto vzdáleného pohoří, kam se asi jen málokdo z nás dostane. V tomto odlehlém kraji je však nádherná neporušená příroda, s dobrými a skromnými lidmi. Posledním programem, který jsme zhlédli, byl snímek o Norsku. Nádherná příroda – hory, fjordy, vodopády, ledovce i letní květena, prostě nádhera.

V průběhu promítání mi ještě zavolal Pavel Vasilenko, náš průvodce po Zakarpatské Ukrajině, který právě na sraz přijížděl. Domluvili jsme si krátké setkání po promítání, avšak z důvodu jeho zaneprázdnění k němu nedošlo, a tak jsme se viděli jen krátce. Promítání se zúčastnila také paní Trutmanová z Nového Jičína, která také byla účastníkem našeho zájezdu na Zakarpatskou Ukrajinu před dvěma léty.

Po 16. hodině, i když program ještě pokračoval promítáním a večerním plesem sportovců, jsme se vydali k autu, a mrazivým podvečerem vyjeli k domovu.

Zapsal ing. Vladislav Kadlec

Všechny fotky z této akce si můžete prohlédnout zde

Tisk Tisk